Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Z kotle pára stoupá ...

10.12.2004 12:04
Autor: 

Pohled na relativní náklad vytápění, jednu z hlavních výdajových položek domácností v našich zeměpisných šířkách, je zajímavý nejen pro ty, kteří se rozhodují do jaké technologie vytápění investovat, ale i pro ty, kteří se zabývají energetikou a s ní spojenými tématy (fluktuace spotřeby energie v rámci roku a meziročně, dlouhodobější vývoj spotřeby jednotlivých energií a jejich relativní význam v zemi, atd.).

Volba typu vytápění, pokud nějaká je, je primárně dána dostupností technologií a jejich celkovým nákladem, tj. velikostí investice do zařízení, jeho životností a jeho operačními náklady - tj. zejména náklady na palivo/energii samotnou (flexibilita, senzitivita na nastavení, pohodlnot užívání a ostatní jsou pak faktory druhotnými).

Podívejme se krátce na to, jaký obrázek o oněch operačních nákladech dávají kalkulace ERU. Za pozornost ovšem při posuzování celkového výdaje (nehledě na technologii) stojí i vstupní proměnné kalkulací - tj., zejména velikost vytápěného objemu a tepelné ztráty, proměnné.

Náklady na vytápění - nízkoenergetický rodinný dům o objemu 800 m3 s roční potřebou tepla 80 GJ (22 222 kWh), tepelné ztráty TZ = 15 W/m3.


Zdroj: ERU

Nízkoenergetický byt o objemu 200 m3 s roční potřebou tepla 18 GJ (5 000 kWh), tepelné ztráty TZ = 13 W/m3):


Zdroj: ERU

Náklady na vytápění bytové jednotky při roční spotřebě 50 GJ (Kč/rok):


Zdroj: ERU

Závěr je jasný - přímotop je, zejména pro nezateplené domy, pro rodinu s průměrným příjmem finanční sebevraždou. Nejlepší je nejdříve řádně zateplit dům (poměr ceny řádného zateplení a uspořených nákladů indikuje jednu z nejvýhodnějších investic, která je v současné době na trhu reálných a finančních aktiv k dispozici) a topit dřevem (i když i jeho ceny již začínají odrážet jeho relativní nákladovou atraktivitu).

Jiří Soustružník


Váš názor
  • ... a oxid uhelnatý klesá
    10.12.2004 14:30

    ... zemřela babička, na rakovinu plic, v životě nekouřila a plíce měla jak největší kuřák, vysvětlení se našlo, babka denně topila (zatápěla) ve špatných kamnech, někdy koukám po vesnici a pro dým kolem skoro nevidím ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb