Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost klesá, ale …

Nezaměstnanost klesá, ale …

1.11.2004 13:24
Autor: 

Podle výběrového šetření pracovních sil, jehož výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad, pracovalo v české ekonomice ve 3. čtvrtletí 4.714 tis. osob, což je o 16,8 tis. více než ve 2. čtvrtletí, ale o 10,4 tis. více než loni stejnou dobou. Počet nezaměstnaných vzrostl na 420,4 tis. osob z 419,1 tis. ve 2. čtvrtletí. Před rokem šetření ČSÚ zjistilo 409,1 tis. osob hledajících zaměstnání. Míra nezaměstnanosti podle metodiky ILO činí 8,2 %, tj. stejně jako ve 2. kvartálu.

Za poklesem zaměstnanosti v posledním roce stojí především snižující se počet podnikajících osob. Počet podnikatelů se zaměstnanci klesl o 5,4 tis. osob, počet podnikatelů bez zaměstnanců se snížil o 7,7 tis. osob. Změny podmínek pro podnikání uskutečněné v rámci reformy veřejných rozpočtů (minimální daň, změna vyměřovacího základu pro OSVČ) patrně přeci jen ovlivnily trh práce. Naopak počet zaměstnanců se v posledních čtyřech čtvrtletích zvýšil o 7,6 tis. osob.

V regionálním srovnání se nejvíce zvýšila zaměstnanost v Libereckém kraji (+2,0 %), největší pokles byl zaznamenán v Olomouckém kraji (-4,0 %). Podle oborového členění nejvíce zaměstnanců přibylo ve zdravotnictví (21,2 tis. osob) a nejvýrazněji klesla zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu (-13,3 tis. osob).

Důvodem meziročního poklesu zaměstnanosti není jen zvýšení nezaměstnanosti, ale také snížení míry ekonomické aktivity (podíl všech ekonomicky aktivních na celkové populaci ve věku 15 a více let). Loni ve 3. čtvrtletí činila míra ekonomické aktivity 59,4 %, nyní je 0,2 procentního bodu nižší. Míra ekonomické aktivity v ČR dlouhodobě klesá. Příčin je několik. Mezi klíčové patří zvýšení počtu osob v předčasném starobním důchodu a zvýšení počtu studentů vysokých škol a vyšších odborných škol.

Obr.: Posledních deset let na trhu práce v ČR


Zdroj: ČSÚ, Patria Online

„Neotesaná“ data o zaměstnanosti a nezaměstnanosti nám toho ovšem příliš nesdělí. Například ve 3. čtvrtletí se počet nezaměstnaných snížil na 420,4 tis. z 419,1 tis. osob. Ve 2. čtvrtletí. Sezónně očištěná data (Census X12) ovšem ukazují na pokles nezaměstnanosti o 9,9 tis. osob na 418,8 tis. osob. Klíčovou informaci o stavu trhu práce potom přináší rozklad na cyklickou a strukturální část nezaměstnanosti. Cyklická složka se ve 3. čtvrtletí snížila zhruba o 16 tis. osob, zatímco strukturální nezaměstnanost stoupla o 6 tis. osob. Vzhledem k tomu, že se česká ekonomika v současnosti pohybuje v blízkosti svého potenciálu (ve smyslu NAIRU), je naprostá většina nezaměstnanosti v ČR strukturálního charakteru (včetně frikční nezaměstnanosti). Z obrázku je patrné, že nárůst strukturální nezaměstnanosti se zastavil v roce 1999 a od té doby kolísá kolem osmi procent.

Poklesu strukturální nezaměstnanosti brání řada faktorů. Jedním z nich je situace na trhu s nájemním bydlením. Vládní politika se zaměřila na podporu vlastnického bydlení, zatímco trhu práce by daleko více prospělo postupné uvolňování trhu s nájemním bydlením. Průvodním jevem této distorze jsou nízká mobilita pracovních sil a vysoké regionální rozdíly v míře nezaměstnanosti. Další nemocí českého trhu práce je oborový nesoulad mezi poptávkou a nabídkou. Nestačí mít dostatek kvalifikovaných pracovních sil, ale vhodně kvalifikovaných lidí. K nezaměstnanosti přispívá také systém daní a sociálních dávek, který pro osoby s nízkými příjmy vytváří „past chudoby“, kdy je výhodnější spoléhat na sociální dávky než hledat zaměstnání. Alespoň částečně by tento problém měly omezit slevy na dani. V neposlední řadě lze za překážku na českém trhu práce označit také příliš restriktivní zákonnou regulaci. Opatření zavedená ve víře ochránit zaměstnance často vedou k tomu, že pracovní místo ani nevznikne.

Pružně fungující trh práce je velmi důležitým parametrem pro úspěšný vývoj malé otevřené ekonomiky jako je Česká republika. Podmínky na trhu práce dále získají na významu po přijetí eura. Při absenci autonomie nástrojů měnové politiky, úrokových sazeb a směnného kurzu, zůstane absorpce vnějších ekonomických šoků na fiskální politice a trhu práce.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m