Ministerstvo financí zveřejnilo novou makroekonomickou predikci, podle níž by měl hrubý domácí produkt v ČR letos růst o 3,1 %. Ve srovnání s předchozí dubnovou prognózou jde o zlepšení o 0,3 %. Zatímco MF své prognózy růstu zvyšuje, ČNB zítra svou dubnovou předpověď 3,8 až 4,2 % možná zhorší. Ministerstvo financí rovněž snížilo předpověď inflace (+2,8 %) a míry nezaměstnanosti (10,3 %).
(podrobněji
ZDE)
Jednání o nové vládě je již na každodenním pořádku. Koalice se včera shodla na návrhu vládní dohody, personální otázky jsou však stále nedořešené, odejít bude zřejmě muset ministr zahraničí Cyril Svoboda. Premiér Gross si stanovil lhůtu do konce týdne.
(podrobněji
ZDE)
Česká republika si od Evropské investiční banky půjčila 200 milionů eur (6,3 mld. Kč) a dalších 110 mil. eur má přislíbeno od roku 2006 na financování jihozápadní části silničního obchvatu Prahy. Vláda by měla splácet asi půl miliardy korun ročně počínaje rokem 2011 a konče 2029. Na úrocích by stát měl zaplatit 5,7 až 6,3 mld. Kč. Stavba má celkově stát 20 miliard korun.
MMR navrhuje, aby státní příspěvek k hypotečnímu úvěru na pořízení vlastního bydlení mohl zájemce získat bez ohledu na věk. Jedinou podmínkou by mělo být, že si člověk obstarává první bydlení. Výše úvěru by neměla přesáhnout 1,5 mil. Kč.
(podrobněji
ZDE)
OECD nezlepšila květnový ekonomický výhled eurozóny – oživení se totiž prý již rozproudilo, avšak brzdí jej nedostatečná spotřebitelská poptávka silné euro. HDP by měl letos růst v eurozóně o 1,6 % a míra inflace se má snížit na 1,7 %.
Cena ropy americké ropy se vyšplhala nad 42 USD za barel a severomořský Brent překonal 40 USD za barel. Nervozita stoupá před dnešním zveřejněním týdenních dat o zásobách paliv v USA. Podle ČTK bezolovnatý benzín v ČR za poslední týden podražil o 10 až 20 haléřů na litr.
Klíčový ukazatel německého podnikatelského sentimentu v červenci vzrostl na překvapivých 95,6 bodů (očekávalo se 95,0 bodů). Mnichovský institut Ifo uvádí, že se zlepšilo vnímání současných podmínek i hodnocení očekávaného vývoje.
Také ve Spojených státech zaznamenal zlepšení „náladový“ indikátor. Organizace Conference Board zjistila, že její index spotřebitelské důvěry za červenec prudce vzrostl na 106,1 bod (očekávalo se 102 bodů). Optimismus se projevil prudkým růstem kurzu amerického dolaru.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek, Patria Online