Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Středoevropské akciové fondy? Bonanza pokračuje...

Středoevropské akciové fondy? Bonanza pokračuje...

13.04.2004 8:37
Autor: 

Stejně jako již několikrát v tomto roce, ani nyní nemůžeme říci nic jiného, než že středoevropské akciové fondy (tj. fondy investující zejména do akcií společností z oblasti střední a východní Evropy) zažívají "jízdu svého života". S blížícím se vstupem deseti kandidátských zemí do EU tyto fondy zaznamenávají největší přítok nových finančních prostředků od roku 1997!

Podle údajů serveru emergingportfolio.com získaly fondy tohoto typu od počátku letošního roku do 7. dubna čistý přítok nových peněz ve výši 1,93 miliardy amerických dolarů. To je více než 1,54 miliardy USD, které tyto fondy získaly za celý rok 1997 - a to bylo samo o sobě nejvíce od roku 1995, kdy server emergingportfolio.com začal uvedený region sledovat. Index Morgan Stanley Capital International Inc., který daný region monitoruje a jenž obsahuje země jako Rusko, Polsko, Maďarsko a Českou republiku, od začátku roku posílil o 33 % a výrazně tak překonal růst svého globálního "bratra", který přidal jen 3,6 %. Nejvíce se na tomto růstu poznamenaly akcie firem jako OTP Bank Rt., OAO Gazprom a OAO Yukos. Důvody?

* Expanze lokálních ekonomik. Region měl v loňském roce jedny z nejrychleji rostoucích ekonomik a podle mnoha názorů tomu tak bude i v roce 2004. Ruská ekonomika letos pravděpodobně posílí o 6,4 % - pošesté v řadě a nejdéle od rozpadu Sovětského svazu. Polská ekonomika podle odhadů posílí o 5 %, česká ekonomika přidá 3,9 % a maďarská bude na konci roku o 3,5 % silnější. Navíc, přímé zahraniční investice a dotace z fondů EU nepochybně (resp. snad) zvýší příjmovou stranu obyvatel uvedených zemích, stejně jako tomu bylo např. ve Španělsku, Portugalsku a Řecku v době jejich vstupu. Příjem na obyvatele je v kandidátských zemích méně než třetina toho, co vydělávají obyvatelé stávajících členských zemí EU.

* Zvýšená pozornost odborného (a nejenom odborného) tisku a médií obecně. Široce medializované přistoupení 10 nových zemí do EU zcela jistě vedlo k tomu, že investoři začali brát uvedený region alespoň trochu vážně. To vše navíc v situaci, kdy výnosový potenciál ostatních trhů není nijak růžový a akcie největších firem v uvedeném regionu nabízejí relativně snesitelnou kombinaci stability a nadprůměrného výnosu. Lokální akciové indexy v ČR, Polsku a Maďarsku tak během prvních několika měsíců dosáhly svých historicky nejvyšších hodnot.

* Půjčky, úvěry, hypotéky. Není náhodou, že růst trhů byl kromě ropných a energetických firem tažen také bankami. Investoři totiž spekulují na podobný boom úvěrového a hypotéčního financování jako v západní Evropě. OTP Bank - největší maďarská banka - letos posílila o 55 %, zisky její hypotéční divize se přitom loni zvýšily více než šestinásobně (trh s hypotékami v Maďarsku představuje 8 % HDP, v EU to je 44 %). Akcie Komerční banky letos přidaly 40 %, Bank BPH (3. největší banka v Polsku) je o 29 % výše.

* Rusko. Růst cen ropy, zemního plynu a nerostných surovin společně s pokračujícími ekonomickými reformami vede k neutuchající atraktivnosti Ruska jako jednoho z hlavních "přístavů" nových investic v regionu - podle serveru emergingportfolio.com je to plných 39 % nových peněz. Polsko si pro sebe uzme 18 %, Maďarsko 15 % a Česká republika 11 %. Zbytek se pak rozprostře mezi pobaltské státy a Turecko. Díky tomu, že letos Rusko předstihlo Saúdskou Arábii jako největšího producenta ropy, velmi dobře se dařilo ropných firmám - Yukos je o 41 % výše, Lukoil přidává 38 % a Gazprom je +45 %. OAO Severstal - čtvrtý největší producent oceli v zemi - je o 62 % výše.

* Rating. Rusku by evidentně pomohlo, kdyby mu ratingová agentura Standard&Poor's přidělila investiční stupeň. Již v lednu tohoto roku se agentura odhodlala zvýšit hodnocení Ruska na BB+, nejvyšší stupeň v rámci "junk".

Jaká jsou však rizika tohoto zdánlivě nekonečného řetězce? Prvním z nich by mohlo být zvyšování úrokových sazeb v USA. To by snížilo relativní atraktivitu tohoto regionu v porovnání s ostatními trhy. Druhým by mohl být silnější resp. dlouhodobější pokles cen ropy. V situaci, kdy je velká většina růstu zejména ruských akcií postavena na posilující ceně "černého zlata", se jedná o nezanedbatelné riziko.

Hlavním varovným signálem by však měl být sám fakt, že se o střední Evropě jako o investičním ráji začíná široce hovořit. Je starým a známým pravidlem, že z každé nové myšlenky má zisk především ten první a možná ještě ten druhý. U toho třetího to není tak jisté a ten čtvrtý by to měl raději vzdát - pokud se o trzích střední a východní Evropy mluví na CNBC, je nejvyšší čas "utéct do lesů".

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: Bloomberg LP)


Váš názor
  • pochyba
    13.04.2004 17:34

    No o investicnim raji se da dost pochybovat.Myslim,ze jde jen o chvilkovou zalezitost spekulantu.Oni dobre vedi,ze ovlivnit treba kurs ceske koruny je velmi jednoducha zalezitost. A co se tyce hospodarskeho rustu,tak tam jde o uplny omyl.Rust 3,5 % napriklad znamena dalsi vzdalovani se vyspelym ekonomikam.O nejakem priblizeni se muzeme mluvit tak od 9 %.Porovnejte rust HDP na obyvatele.
    dodo
Aktuální komentáře
23.04.2024
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:30DE - PMI v průmyslu
    10:00EMU - PMI v průmyslu
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
    16:00USA - Prodeje nových domů