Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Středoevropské akciové fondy? Bonanza pokračuje...

Středoevropské akciové fondy? Bonanza pokračuje...

13.04.2004 8:37
Autor: 

Stejně jako již několikrát v tomto roce, ani nyní nemůžeme říci nic jiného, než že středoevropské akciové fondy (tj. fondy investující zejména do akcií společností z oblasti střední a východní Evropy) zažívají "jízdu svého života". S blížícím se vstupem deseti kandidátských zemí do EU tyto fondy zaznamenávají největší přítok nových finančních prostředků od roku 1997!

Podle údajů serveru emergingportfolio.com získaly fondy tohoto typu od počátku letošního roku do 7. dubna čistý přítok nových peněz ve výši 1,93 miliardy amerických dolarů. To je více než 1,54 miliardy USD, které tyto fondy získaly za celý rok 1997 - a to bylo samo o sobě nejvíce od roku 1995, kdy server emergingportfolio.com začal uvedený region sledovat. Index Morgan Stanley Capital International Inc., který daný region monitoruje a jenž obsahuje země jako Rusko, Polsko, Maďarsko a Českou republiku, od začátku roku posílil o 33 % a výrazně tak překonal růst svého globálního "bratra", který přidal jen 3,6 %. Nejvíce se na tomto růstu poznamenaly akcie firem jako OTP Bank Rt., OAO Gazprom a OAO Yukos. Důvody?

* Expanze lokálních ekonomik. Region měl v loňském roce jedny z nejrychleji rostoucích ekonomik a podle mnoha názorů tomu tak bude i v roce 2004. Ruská ekonomika letos pravděpodobně posílí o 6,4 % - pošesté v řadě a nejdéle od rozpadu Sovětského svazu. Polská ekonomika podle odhadů posílí o 5 %, česká ekonomika přidá 3,9 % a maďarská bude na konci roku o 3,5 % silnější. Navíc, přímé zahraniční investice a dotace z fondů EU nepochybně (resp. snad) zvýší příjmovou stranu obyvatel uvedených zemích, stejně jako tomu bylo např. ve Španělsku, Portugalsku a Řecku v době jejich vstupu. Příjem na obyvatele je v kandidátských zemích méně než třetina toho, co vydělávají obyvatelé stávajících členských zemí EU.

* Zvýšená pozornost odborného (a nejenom odborného) tisku a médií obecně. Široce medializované přistoupení 10 nových zemí do EU zcela jistě vedlo k tomu, že investoři začali brát uvedený region alespoň trochu vážně. To vše navíc v situaci, kdy výnosový potenciál ostatních trhů není nijak růžový a akcie největších firem v uvedeném regionu nabízejí relativně snesitelnou kombinaci stability a nadprůměrného výnosu. Lokální akciové indexy v ČR, Polsku a Maďarsku tak během prvních několika měsíců dosáhly svých historicky nejvyšších hodnot.

* Půjčky, úvěry, hypotéky. Není náhodou, že růst trhů byl kromě ropných a energetických firem tažen také bankami. Investoři totiž spekulují na podobný boom úvěrového a hypotéčního financování jako v západní Evropě. OTP Bank - největší maďarská banka - letos posílila o 55 %, zisky její hypotéční divize se přitom loni zvýšily více než šestinásobně (trh s hypotékami v Maďarsku představuje 8 % HDP, v EU to je 44 %). Akcie Komerční banky letos přidaly 40 %, Bank BPH (3. největší banka v Polsku) je o 29 % výše.

* Rusko. Růst cen ropy, zemního plynu a nerostných surovin společně s pokračujícími ekonomickými reformami vede k neutuchající atraktivnosti Ruska jako jednoho z hlavních "přístavů" nových investic v regionu - podle serveru emergingportfolio.com je to plných 39 % nových peněz. Polsko si pro sebe uzme 18 %, Maďarsko 15 % a Česká republika 11 %. Zbytek se pak rozprostře mezi pobaltské státy a Turecko. Díky tomu, že letos Rusko předstihlo Saúdskou Arábii jako největšího producenta ropy, velmi dobře se dařilo ropných firmám - Yukos je o 41 % výše, Lukoil přidává 38 % a Gazprom je +45 %. OAO Severstal - čtvrtý největší producent oceli v zemi - je o 62 % výše.

* Rating. Rusku by evidentně pomohlo, kdyby mu ratingová agentura Standard&Poor's přidělila investiční stupeň. Již v lednu tohoto roku se agentura odhodlala zvýšit hodnocení Ruska na BB+, nejvyšší stupeň v rámci "junk".

Jaká jsou však rizika tohoto zdánlivě nekonečného řetězce? Prvním z nich by mohlo být zvyšování úrokových sazeb v USA. To by snížilo relativní atraktivitu tohoto regionu v porovnání s ostatními trhy. Druhým by mohl být silnější resp. dlouhodobější pokles cen ropy. V situaci, kdy je velká většina růstu zejména ruských akcií postavena na posilující ceně "černého zlata", se jedná o nezanedbatelné riziko.

Hlavním varovným signálem by však měl být sám fakt, že se o střední Evropě jako o investičním ráji začíná široce hovořit. Je starým a známým pravidlem, že z každé nové myšlenky má zisk především ten první a možná ještě ten druhý. U toho třetího to není tak jisté a ten čtvrtý by to měl raději vzdát - pokud se o trzích střední a východní Evropy mluví na CNBC, je nejvyšší čas "utéct do lesů".

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: Bloomberg LP)


Váš názor
 • pochyba
  13.04.2004 17:34

  No o investicnim raji se da dost pochybovat.Myslim,ze jde jen o chvilkovou zalezitost spekulantu.Oni dobre vedi,ze ovlivnit treba kurs ceske koruny je velmi jednoducha zalezitost. A co se tyce hospodarskeho rustu,tak tam jde o uplny omyl.Rust 3,5 % napriklad znamena dalsi vzdalovani se vyspelym ekonomikam.O nejakem priblizeni se muzeme mluvit tak od 9 %.Porovnejte rust HDP na obyvatele.
  dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru