Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB pohnula předpovědí inflace vzhůru, sazby ale zůstávají stabilní

ČNB pohnula předpovědí inflace vzhůru, sazby ale zůstávají stabilní

29.1.2004 17:30
Autor: 

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala svůj arzenál odpočívat a klíčová repo sazba nadále zůstává na historicky minimálních 2,0%. Na tiskové konferenci po skončení jednání bankovní rady dokonce zaznělo, že o jiné variantě centrální bankéři ani neuvažovali. Podobně naplnila ČNB očekávání v případě prognóz inflace. V říjnu počítala s inflací mezi 2,3-3,7% v říjnu 2004 a mezi 1,6-3,0% v dubnu 2005. Nyní předpokládá inflaci mezi 2,6-4,0% letos v prosinci a v intervalu 1,8-3,2% v červnu 2005. Uvedené říjnové a současné prognózy nejsou sice přímo srovnatelné, neboť se vztahují k rozdílným časovým okamžikům, nicméně pohled na trajektorii očekávané inflace zveřejněnou v říjnové zprávě o inflaci naznačuje, že došlo k posunu této trajektorie směrem vzhůru, jak jsme odhadovali v komentáři První rozcestník měnové politiky v letošním roce, kde jsou uvedeny důvody, proč jsme měnili naše odhady inflace. Pro srovnání, střed odhadu ČNB pro prosinec 2004 je 3,3%, náš odhad zní na 3,5%. Podobně střed odhadu ČNB pro červen 2005 je na 2,5%, prognóza Patrie činí 2,3%. Podobný pohled na budoucí vývoj inflace je zřejmý.


Zdroj: ČSÚ, ČNB, Patria Online

Zároveň byl zvýšen odhad růstu HDP v letošním roce z 2,1-3,6% na 2,9-3,4% (střed: 3,2%). Pro rok 2005 ČNB očekává vzestup hospodářství o 3,4-4,9% (střed: 4,2%). My počítáme s růstem o 3,0% letos a o 3,9% příští rok. V obou případech je ČNB mírně optimističtější.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma na tiskové konferenci také zmínil uvolněnou kurzovou složku měnových podmínek, tj. aktuální oslabení kurzu koruny vůči euru. Řekl, že koruna oslabila více, než ČNB počítala, nicméně pro nejbližší období očekávají ekonomové v ČNB stabilitu kurzu.

Zvýšení odhadu růstu HDP by tedy mělo znamenat rychlejší uzavírání záporné mezery výstupu a vyprchávání jejího desinflačního působení. Přičteme-li k tomu oslabení kurzu koruny, stále zřetelnější začíná být, že okamžik změny směru v měnové politice ČNB se blíží …

David Marek


Váš názor
  • Euro
    30.1.2004 8:00

    Ať si ČNB strčí Eura do zadku !!!
    Lojza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y