Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průlom na evropském trhu poskytování služeb na obzoru

Průlom na evropském trhu poskytování služeb na obzoru

23.1.2004 12:38
Autor: 

Ve svém nejnovějším legislativním úsilí se Evropská komise („Komise“) zaměřila na odstranění zbývajících bariér volného pohybu služeb v rámci vnitřního trhu EU, což by mohlo vést ke značnému zjednodušení života podnikatelů poskytujících služby v jednom členském státě a zamýšlejících rozšířit své působiště i do dalších členských států.

Jedenáct let uplynulo ode dne (konkrétně od 1.1.1993), kdy se evropský trh měl začít chovat jako vnitřní trh jediného státu. V oblasti služeb však tohoto cíle není zdaleka dosaženo, neboť některé členské státy EU nadále udržují v platnosti pravidla, která chrání domácí poskytovatele služeb proti jejich konkurentům z jiných členských států, jako jsou například pravidla pro udělování licencí k poskytování určitých druhů služeb, určitá povolovací řízení atd. Tento – z pohledu EU nepřijatelný – stav má napravit směrnice, jejíž návrh byl nedávno předložen Komisí.

Služby představují zhruba 70% všech ekonomických aktivit v EU a poskytují je především malé a střední podniky. Za současného stavu je iluzorní, že by evropské podniky mohly být schopny globální konkurence, když jim členské státy neumožní expanzi ani v evropském rozměru.

Návrh Komise nastoluje v oblasti služeb nový přístup, který se osvědčil v oblasti volného pohybu zboží: ten, kdo poskytuje legálně služby na území jednoho členského státu, je smí poskytovat i na území ostatních členských států. K tomu je zapotřebí, aby členské státy intenzivněji než dosud prováděly vzájemné informování a odstraňování duplicitních kontrol, takže bude vytvořeno prostředí důvěry v to, že poskytovatelé služeb jsou dostatečně kontrolováni v zemi svého původu. Návrh směrnice obsahuje i několik všeobecných požadavků na poskytovatele služeb, např. adekvátní profesní pojištění odpovědnosti. Některé regulované profese jsou vyzývány k tomu, aby vytvořily evropské profesní etické kodexy, které budou poskytovatelé služeb povinni dodržovat v celé EU jednotně.

Směrnice se má vztahovat na všechny typy služeb kromě služeb poskytovaných veřejnou správou zdarma. Zahrnuje tedy např. distribuční prodej, stavebnictví (architekti), turistiku, zábavní průmysl atd., a to včetně regulovaných oblastí (zdravotnické profese, právní a daňové poradenství) s tím, že právní předpisy pro určité specifické služby zůstávají v platnosti i nadále. Návrh směrnice pak také zahrnuje služby ať už jsou poskytovány osobně, na dálku či prostřednictvím internetu.

Výsledek, který si Komise od tohoto návrhu slibuje, je dosažení skutečné svobody při poskytování služeb v rámci EU, zbavené všech nadbytečných administrativních zátěží. Tento výsledek by s sebou měl přinést určité oživení ekonomiky, zvýšení konkurenceschopnosti a současně by měl vést k vytvoření nových pracovních míst. Doufejme tedy, že ambiciózní plány Komise budou naplněny a nová směrnice, pokud bude přijata Radou EU a Parlamentem, splní do ní vkládaná očekávání.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC