komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v prosinci zvýšil o 0,2%. Díky tomu se meziroční inflace v produkčních cenách zvýšila z listopadových 0,4% na 0,9% a definitivně se tak vzdálila deflační zóně, ve které strávila 21 měsíců (od února 2002 do října 2003). Podobně jako spotřebitelskými cenami i produkčními cenami v průmyslu v poslední třetině loňského roku hýbaly především ceny potravin.
Ceny v potravinářství se v prosinci zvýšily o 0,9% a vzhledem k jejich pětinovému podílu na celkovém koši pro výpočet indexu cen průmyslových výrobců se postaraly samy o vzestup celkového indexu o 0,2%. Rychleji rostly ceny v potravinářském průmyslu naposledy v srpnu 2000. Nejvýrazněji zdražily pekárny, mlýny a mlékárny. Výrazněji do celkové cenové hladiny promluvily ještě pokles cen v koksáren a rafinérií o 1,1%, kde se projevil vliv posílení kurzu koruny na dovozní ceny ropy a ropných výrobků, a zvýšení cen v kovodělném průmyslu o 0,4%. Obě cenové změny se ovšem v celkovém indexu kompenzovaly.
Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 1,5% zásluhou sezónního zdražení ovoce a zeleniny. Nicméně kromě sezónních výkyvů lze napříč cenovými indexy již několik měsíců identifikovat nový trend ve vývoji cen mléka, mléčných výrobků, vajec a drůbeže. Jednorázovou korekcí prošly ceny obilovin, což se následně promítlo do zdražení mlýnských a pekárenských výrobků.
Potraviny se staly v závěru loňského roku dominantním inflačním faktorem a podle aktuálních indikací se růst cen potravin nezastavil ani na začátku letošního roku. Potraviny patrně budou společně se změnami daní a regulovaných cen hlavními faktory formujícími inflační prostředí v ČR v letošním roce. Cenové indexy abstrahující od administrativních vlivů a proměnlivých cen potravin a energií ovšem nevykazují důvody ke znepokojení. Zbraně centrální banky patrně ještě několik měsíců vydrží v klidu.
David Marek