Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výstavba silnic a železnic udržuje dvouciferné přírůstky stavební výroby

Výstavba silnic a železnic udržuje dvouciferné přírůstky stavební výroby

12.1.2004 9:16
Autor: 

komentář doplněn
V listopadu se stavební výroba meziročně zvýšila o 14,3% po říjnovém přírůstku o 12,1 %. Tempo růstu stavební produkce v listopadu zrychlilo i přesto, že loňský listopad měl o 2 pracovní dny méně než stejný měsíc roku 2002. Po očištění o sezónní vlivy dosáhlo meziměsíční zvýšení stavební produkce 2,6%. Nejvíce se zvýšila produkce v inženýrském stavitelství, kde se jedná především o výstavbu železničních koridorů, dálnic a městských obchvatů. V listopadu například vrcholily práce na obchvatu Plzně, jehož krajní části byly uvedeny do provozu v polovině prosince. V listopadu finišovaly také práce na rychlostní komunikaci mezi Prahou a Libercem. 5. prosince byl otevřen poslední čtyřproudý úsek - mimoúrovňová křižovatka s odbočkou na Jablonec. Celkem zaznamenalo inženýrské stavitelství meziroční zvýšení produkce o 23,1%. Solidní přírůstek ovšem zaznamenalo i pozemní stavitelství, kde se produkce zvýšily o 6,8%. Příslibem pokračují expanze v této oblasti je počet nově vydaných stavebních povolení, který je ve srovnání s listopadem 2002 o 11,9% vyšší.

Jednou z příčin výrazného meziročního zvýšení produkce je skutečnost, že stavebnímu sektoru přálo v listopadu počasí. Na většině míst ČR byla průměrná teplota loni v listopadu podle údajů Českého hydrometeorologického úřadu zhruba o 1°C vyšší než v listopadu 2002.

Zároveň s příznivými produkčními statistikami přichází také pozitivní informace o zaměstnanosti. Počet osob zaměstnaných ve stavebnictví se v listopadu meziročně zvýšil o 2,2%. Produktivita práce vzrostla o 11,7%, zatímco průměrná mzda o 6,8% (reálně o 5,7%), díky čemuž se jednotkové mzdové náklady snížily o 4,4%.

V letošním roce očekáváme zvýšení stavební produkce o 8,2% po loňském zvýšení o 2,5%. Stavební sektor v loňském roce těžil zejména z oživení investiční aktivity v druhé polovině roku. Investice do budov a staveb se ve 3. čtvrtletí loňského roku meziročně reálně zvýšily o 7,2%. V posledním čtvrtletí můžeme očekávat podobně příznivý údaj. Další akcelerace investiční poptávky by měla být stimulem stavebního sektoru i v letošním roce, kdy očekáváme zhruba procentní růst stavební produkce.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data