Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč! (opak.)

Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč! (opak.)

09.01.2004 14:29
Autor: 

V Británii je drahý nábytek, v Dánsku zase talíře a pečivo. Zelenina a mléko se prodraží v Irsku, čokoláda a marmeláda zase ve Švédsku. Kde je ale v Evropě (budoucí EU-25) celkově nejdráže a nejlevněji?

Odpovědi jsou samozřejmě relativní. Pokud jde o to, zda je pro českého turistu draho ve Francii, jsou pro něj důležité ceny v ČR ve Francii a kurz koruny k euru. V absolutní podobě tuto informaci obsahuje index cenové hladiny, který jsme uvedli v článku ČR v EU-25: srovnávání ekonomických statistik po rozšíření EU. Z tohoto pohledu jsou nejdražší skandinávské země, Velká Británie a Irsko. Na druhém pólu je Slovensko, ČR, Maďarsko a pobaltské země.

Drahotu nebo láci lze ovšem také poměřovat vzhledem k ekonomické vyspělosti země, což je poněkud neodborné vyjádření pro relaci reálného směnného kurzu a HDP. Souvislost mezi úrovní cenové hladiny a výší HDP na hlavu (podle parity kupní síly) funguje na vzorku zemí budoucí EU-25 poměrně spolehlivě. Vyloučit se jen musí Lucembursko s "evropskými" cenami a příjmy odpovídajícími koncentraci bankovních domů a investičních společností. Korelační koeficient mezi cenovou hladinou a HDP na obyvatele dosahuje hodnoty 0,88. Těsnost vztahu dokumentuje také následující graf.

Obr. 1: Ceny a HDP/obyv.


Zdroj: Patria Online

Relativní drahotu či láci vzhledem k výkonnosti ekonomiky znázorňuje vzdálenost jednotlivých zemí od přímky v obr. 1. Tato přímka je grafickou reprezentací výsledku regrese mezi cenovou hladinou a ekonomickou vyspělostí. Procentní odchylky skutečných cenových hladin od regresní přímky ukazuje obr. 2. Největší zápornou procentní odchylku od této přímky vykazuje cenová hladina v ČR, tj. ceny v ČR nebo směnný kurz koruny jsou nepřiměřené vzhledem k vyspělosti českého hospodářství. ČR je z tohoto pohledu nejlevnější zemí budoucí EU-25 (tj. zemí s nejvíce podhodnoceným reálným směnným kurzem)! České zboží a služby by měly relativně zdražit, buď růstem cen, nebo posílením kurzu, jež by zdražilo český vývoz. Cenová hladina by se musela zvýšit zhruba o třetinu, aby konstelace ekonomické výkonnosti, cen a směnného kurzu odpovídala regresní závislosti zjištěné na vzorku 24 zemí EU-15 a ACC-10.

Obr. 2: Odchylky cenových hladin od modelu


Zdroj: Patria Online

Skutečnost, že cenová hladina v ČR je nižší, než by odpovídalo ekonomické výkonnosti, s sebou přináší riziko, že cenová konvergence (apreciace reálného směnného kurzu) bude rychlejší než reálné přibližování výkonnosti hospodářsky vyspělejších zemí EU. Jinými slovy, kurzový polštář, který měl podržet českou ekonomiku v průběhu její transformace, je stále ještě silně nafouknutý, tj. koruna reálně podhodnocená. Pokud by k posunu ČR na přímku v obr. 1 měla posloužit pouze změna nominálního směnného kurzu, musel by kurz koruny k euru posílit z dnešních 32 CZK/EUR na 24 CZK/EUR. Další posilování koruny by potom mělo následovat díky rozdílu v tempech růstu produktivity práce a HDP. "Convergence play" teprve začíná …

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data