Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomika přidává do kroku: HDP ve 3. čtvrtletí patrně rostl nejrychleji za posledních osm let!

Česká ekonomika přidává do kroku: HDP ve 3. čtvrtletí patrně rostl nejrychleji za posledních osm let!

2.12.2003 12:52
Autor: 

Přesně za týden Český statistický úřad odhalí odhad hrubého domácího produktu ve 3. čtvrtletí letošního roku. Naše prognóza naznačuje, že po dvou letech by se tempo hospodářského růstu mělo vrátit na 3%. Aktuální dynamiku hospodářského růstu lépe znázorňuje mezikvartální zvýšení HDP (po sezónním očištění). To by mělo podle odhadu Patrie dosáhnout 1,3%. Rychleji česká ekonomika rostla naposledy před osmi lety!

Z pohledu výdajů na HDP je pro hospodářský růst nadále dominantní spotřeba domácností. Data z maloobchodního sektoru a údaje o příjmech státního rozpočtu z inkasa spotřebních daní a DPH naznačují, že ve 3. čtvrtletí došlo k další akceleraci růstu spotřebitelské poptávky, pravděpodobně nad 6procentní hranici (meziroční změna). Naopak výdaje vlády na spotřebu patrně mírně poklesly, což je dáno vysokou úrovní loni ve stejném období, kdy státní pokladnu zatížily výdaje na odstraňování následků záplav. Druhým významným zdrojem růstu HDP by se měla stát tvorba zásob. Její příspěvek k meziročnímu růstu HDP by měl přesáhnout jeden procentní bod.

K uvedeným dvěma faktorům se ve 3. čtvrtletí přidal příznivější vývoj čistého exportu, za nímž stojí především bilance služeb. Negativní příspěvek obchodu se zbožím zůstal přibližně na úrovni 1,5 procentního bodu. Sice došlo k akceleraci reálného vývozu z 4,8% ve 2. čtvrtletí na 6,7%, reálný dovoz ovšem zrychlil tempo růstu z 6,3% na 8,2%. Bilance služeb ovšem přidala z růstu HDP 0,1 procentního bodu, zatímco ve 2. kvartálu růst HDP snížila o 1,3 procentního bodu. Celková agregátní poptávka podle našeho odhadu vykázala meziroční zvýšení o 5,0%, domácí poptávka růst o 3,0%.

Díky akceleraci růstu HDP by se měla mírně snížit mezera výstupu, jež vznikla díky zpomalení české ekonomiky v předchozích sedmi čtvrtletích. Tato informace je důležitá především pro měnovou politiku. S klesající mezerou výstupu se snižuje potřeba stimulovat ekonomiku uvolněnými měnovými podmínkami. Jedna vlaštovka jaro sice nedělá, pravděpodobnost, že nás nyní čeká několik měsíců bezvětří v centrální bance, ale po zveřejnění údajů o HDP patrně dále vzroste.

Na závěr přinášíme srovnání dosud známých údajů o růstu HDP ve 3. čtvrtletí ve střední a východní Evropě, EU a dalších vybraných ekonomikách.


Zdroj: Eurostat, národní statistické úřady; odhad pro ČR: Patria Online

David Marek


Váš názor
  • Statistika krásná ale...
    2.12.2003 22:04

    v obchodech je prázdno a snižují se ceny protože nikdo to zboží nekupuje, tak něco nehraje.
    Visitor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data