Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riziko akcií a zase ta  beta - má vůbec nějaký význam?

Riziko akcií a zase ta beta - má vůbec nějaký význam?

14.10.2003 13:30
Autor: 

Již několikrát jsme se v našich článcích zmiňovali o rozdělení celkového rizika, kterému společnost a následně její akcionáři čelí na riziko systematické a na nesystematické. Z pohledu investora můžeme konstatovat, že pouze systematické riziko je to, za které se platí zvýšenou návratností investice - nesystematické může být oddiverzifikováno. Veličinou, která udává míru systematického rizika je beta – sensitivnost akcie na pohyb trhu (v kontextu CAPM modelu), čím více se blíží k nule, tím méně senzitivní je daná společnost, či odvětví na pohyb trhu a naopak. První graf ukazuje zhruba třicet odvětví s nejmenší betou (data jsou ze Spojených států, absolutní velikost bety může proto být odlišná od jiných zemí, či regionů, relativní pořadí již méně).


Zdroj: Damodaran Online

Pořadí odvětví prezentované v grafu je víceméně intuitivní - nejméně riziková jsou odvětví s primárně málo fluktuující poptávkou a následně tržbami, zisky a cash flow. Nejmenší betu tak mají např. veřejné služby a odvětví spojená se zbožím denní spotřeby.

Značná intuitivnost platí i o druhém grafu, který ukazuje odvětví na opačném konci spektra - ty s nejvyšším systematickým (a pravděpodobně i celkovým) rizikem.


Zdroj: Damodaran Online

Graf indikuje nejvyšší rizikovost u v podstatě všech odvětví nové ekonomiky, což asi nikoho nepřekvapí.

Ačkoliv se betě dá mnoho vytknout (a v některých z následujících článků to taky uděláme) jistou vypovídací schopnost o rizikovosti společnosti, či odvětví má. To se dá demonstrovat např. na oblíbeném tématu o optimální velikosti zadlužení společnosti. Na úrovni nejjednodušších teorií tato na hodnotu společnosti nemá žádný vliv (M&M I pro ty, kteří se o toto zajímají více), hlubší teorie a praxe reflektují vliv operačního rizika (fluktuace poptávky, tržeb a zisků) na riziko finanční a tudíž na finanční páku. To jednoduše řečeno znamená, že čím méně rizikové je dané odvětví z operačního pohledu, tím více může společnost využívat daňový štít pocházející z odpočitatelnosti úrokových nákladů z daňového základu (tj. tím více se zadlužuje).

Na tomto místě znovu připomeňme, že teze o lacinějším dluhu z pohledu nákladu financování je mýtus - čím větší proporce tohoto financování na celkovém kapitálu, tím vetší je požadovaná míra návratnosti na jednotku vlastního jmění. Dluh může být výhodný pouze díky zmiňované odpočitatelnosti úroků.

Zpět k betě - následující graf ukazuje negativní závislost mezi betou a mírou zadlužení (poměr dluhu a vlastního jmění), potvrzující to, že čím více roste operační riziko, tím méně může (měla by) společnost využívat dluh k maximalizaci své hodnoty. V kontextu finančních teorií, čím větší operační riziko, tím dříve se při vzrůstajícím zadlužení objeví tzv. náklady bankrotu.


Zdroj: Damodaran Online, Patria Finance

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university