ČEZ zveřejní v úterý 2. září své konsolidované pololetní výsledky podle IFRS, které kromě produkce elektřiny zahrnují i výsledky hospodaření regionálních distribučních společností, které ČEZ získal 1. dubna.
Připomínáme, že
- 4 distributoři, ve kterých ČEZ drží majoritu (ZČE, VČE, STE a SME), budou konsolidovány plně,
- pátý majoritně vlastněný distributor (SČE, který by měl ČEZ podle požadavků ÚOHS prodat, nicméně ČEZ se pravděpodobně po vstupu do EU pokusí toto rozhodnutí zvrátit), minoritní podíl v PRE a ČEPS nebudou konsolidovány vůbec (SČE by však měla být zahrnuta v konsolidovaných výsledcích za celý rok).
Co se týká výsledků ČEZu z výroby elektřiny (nekonsolidované, podle CAS), podařilo se mu v prvním pololetí meziročně zvýšit objemové prodeje o více než 8 % při poklesu průměrného výnosu na prodanou KWh o cca 6 %. Provozní zisk podle CAS navzdory vyšším tržbám meziročně poklesl kvůli vyšším odpisům v souvislosti s uvedením JETE do provozu.
Následující graf zachycuje vývoj množství elektřiny, kterou ČEZ prodal v ČR a vyvezl, a průměrného výnosu na jednu KWh.
Zdroj: ČEZ, Patria Finance
Co se týče distributorů, vývoj jejich tržeb podle CAS znázorňuje další graf.
Zdroj: REAS, Patria Finance
Na liberalizovaném trhu s elektřinou mají regionální distributoři konkurenci v podobě obchodníků s elektřinou a výrobců elektřiny, tedy i samotného ČEZu, což může vést ke snižování marží v některých segmentech. Nyní si svého dodavatele mohou vybrat zákazníci, kteří ročně odeberou více než 9 MWh. Ceny pro zákazníky bez možnosti volby dodavatele určuje ERÚ – v letošním roce v některých regionech tyto ceny poklesly o 1 – 9 %.
Při odhadech konsolidovaných výsledků je třeba vzít v úvahu to, že uskupení ČEZ tak, jak vypadá v roce 2003 po akvizici distributorů, je naprosto novou entitou, proto zde existuje značná nejistota, např. ohledně způsobu účtování některých položek, rozsahu prodejů v rámci skupiny, odepisování goodwillu nebo výsledků distributorů podle IFRS.
Jiří Soustružník