Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak přežít deflaci ?

Jak přežít deflaci ?

7.8.2003 15:45
Autor: 

Slovíčko deflace, byť je nyní v pozadí zájmu ve světle posledních makroekonomických indikátorů ze Spojených států a velmi dobrých korporátních výsledků, rozhodně nezmizelo z ekonomických slovníků. Jedním z mnoha "fandů" deflace, který se svými negativními postoji vůči americké ekonomice nijak netají, je Robert Prechter. Profesor psychologie z univerzity v Yale a zakladatel/CEO/prezident firmy Elliott Wave International - analytického butiku s velmi neotřelými názory - ve své knize "At the crest of the Tidal wave" popisuje, jak uchovat a případně ještě rozmnožit svůj majetek v období deflace. Jak na to?

* První myšlenka by měla směřovat k zachování majetku, který člověk akumuloval během "dobrých" časů. Proto by se měl investor zaměřit na maximálně bezpečné investice - prvním krokem je zbavit se (pokud možno) všech dluhů. Následujícím krokem by měl být prodej všech aktiv (obvykle "papírových" aktiv), jejichž cena během deprese jistě utrpí - akcie, spekulativní investice do nemovitostí, dluhopisy s dlouhou splatností, korporátní dluhopisy, municipální dluhopisy, "emerging market" akcie a dluhopisy.

* Je třeba vyvarovat se situace, kdy má investor své dlouhodobé prostředky vázány v "nejistých" investičních instrumentech - snaha vybírat si jednotlivé akciové tituly, resp. dluhopisy ve snaze přebít obecně uznávané "benchmarky" se obvykle mine účinkem (pro ilustraci - podle studie firmy Vanguard pouze 7% fondů efektivně přebije svůj benchmark, jinými slovy 93% NE !!!). Snaha "být lepší než trh" je v období deflace zbytečným mrháním peněz - výše zmíněné instrumenty budou v ceně klesat a "být lepší" jenom znamená ztratit méně peněz.

* Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti poklesu cen nemovitostí a k tomu se vážícímu propadu kupní síly obyvatel nebude od věci omezit spekulativní vlastnictví realit jen na případy, kdy je člověk buďto profesionální realitní odborník nebo ví něco, co ti ostatní ne (naftové pole ve sklepě se nikdy neztratí). Stačí si jenom představit, že nemovitost je spotřebním zbožím a ne investicí - pokud si tuto nemovitost můžete finančně dovolit, pokud Vám poskytne dost bezpečí, pokud má v okolí veškerou vybavenost - proč si ji nenechat. Pokud je však odpověď na jednu z výše uvedených otázek ne, bude asi lepší se jí zbavit.

* V situaci, kdy na ekonomiku dopadne opravdu silný deflační tlak, jak investoři do "anti-inflačních" instrumentů, jako drahých kovů a komodit obecně, tak do "anti-deflačních" instrumentů, jako jsou dluhopisy, začnou pravděpodobně ztrácet peníze. Za takovéto situace není jiné útočiště než hotovost, resp. velmi likvidní krátkodobé dluhové instrumenty.

* Diverzifikace je slovem poslední doby. Jeho úmyslem bylo "navrtat" investory do všech možných trhů a instrumentů (obrazně řečeno). Vzhledem k tomu, že během deflační periody budou velmi pravděpodobně padat všechny trhy, diverzifikace znamená diverzifikaci ztrát.

Je třeba poznamenat, že Robert Prechter je opravdu extrémním případem analytika a investora, který je myšlenkou světové deflace naprosto posedlý. Jeho předpovědi však v minulosti byly poměrně přesné (s výjimkou vrcholu internetové bubliny v roce 2000, zde byl o několik let napřed) a je otázkou, jestli se (doufejme že ne) netrefí i teď. Pro zájemce, na Amazon.com si uvedenou knížku koupíte za 34 dolarů.

Petr Žabža


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Prodám byt
  13.8.2003 12:26

  Praha 2 150 m cena 100 mio Kč
  Jim
 • All
  8.8.2003 12:24

  -naftové pole ve sklepě se nikdy neztratí- :-)))) tak to je fakt rulezni joke !! Jinak dluhopisy muzou byt vyhodne (hlavne na dlouhem konci), kdyz se centralni banka rozhodne v obdobi deflace je popostrcit!
  lada
 • dluhopisy
  7.8.2003 16:39

  A co pripad Japonskych vladnich dluhopisu v dobe deflace? Jak znamo, pokels dlouheho konce vynosove krivky pri deflaci je rajska hudba pro dluhopisove investory, kteri drzi bondy v dlouhych splatnostech. Proc tedy prodavat dlouhodobe vladni bondy?
  Milan
Aktuální komentáře
9.12.2016
22:00Wall Street pokračovala ve spanilé jízdě; hlavní indexy zavřely na nových maximech
21:14Project Syndicate: Budoucnost řízení migrace
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  
9:27Český inflační super-skok
9:21Přibližuje skokový růst inflace konec intervencí?
9:05Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?
8:58Asie jasný směr Evropě nedává: Jižní Korea odvolala prezidentku, ceny v Číně prudce rostou  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data