Slovíčko deflace, byť je nyní v pozadí zájmu ve světle posledních makroekonomických indikátorů ze Spojených států a velmi dobrých korporátních výsledků, rozhodně nezmizelo z ekonomických slovníků. Jedním z mnoha "fandů" deflace, který se svými negativními postoji vůči americké ekonomice nijak netají, je Robert Prechter. Profesor psychologie z univerzity v Yale a zakladatel/CEO/prezident firmy Elliott Wave International - analytického butiku s velmi neotřelými názory - ve své knize "At the crest of the Tidal wave" popisuje, jak uchovat a případně ještě rozmnožit svůj majetek v období deflace. Jak na to?
* První myšlenka by měla směřovat k zachování majetku, který člověk akumuloval během "dobrých" časů. Proto by se měl investor zaměřit na maximálně bezpečné investice - prvním krokem je zbavit se (pokud možno) všech dluhů. Následujícím krokem by měl být prodej všech aktiv (obvykle "papírových" aktiv), jejichž cena během deprese jistě utrpí - akcie, spekulativní investice do nemovitostí, dluhopisy s dlouhou splatností, korporátní dluhopisy, municipální dluhopisy, "emerging market" akcie a dluhopisy.
* Je třeba vyvarovat se situace, kdy má investor své dlouhodobé prostředky vázány v "nejistých" investičních instrumentech - snaha vybírat si jednotlivé akciové tituly, resp. dluhopisy ve snaze přebít obecně uznávané "benchmarky" se obvykle mine účinkem (pro ilustraci - podle studie firmy Vanguard pouze 7% fondů efektivně přebije svůj benchmark, jinými slovy 93% NE !!!). Snaha "být lepší než trh" je v období deflace zbytečným mrháním peněz - výše zmíněné instrumenty budou v ceně klesat a "být lepší" jenom znamená ztratit méně peněz.
* Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti poklesu cen nemovitostí a k tomu se vážícímu propadu kupní síly obyvatel nebude od věci omezit spekulativní vlastnictví realit jen na případy, kdy je člověk buďto profesionální realitní odborník nebo ví něco, co ti ostatní ne (naftové pole ve sklepě se nikdy neztratí). Stačí si jenom představit, že nemovitost je spotřebním zbožím a ne investicí - pokud si tuto nemovitost můžete finančně dovolit, pokud Vám poskytne dost bezpečí, pokud má v okolí veškerou vybavenost - proč si ji nenechat. Pokud je však odpověď na jednu z výše uvedených otázek ne, bude asi lepší se jí zbavit.
* V situaci, kdy na ekonomiku dopadne opravdu silný deflační tlak, jak investoři do "anti-inflačních" instrumentů, jako drahých kovů a komodit obecně, tak do "anti-deflačních" instrumentů, jako jsou dluhopisy, začnou pravděpodobně ztrácet peníze. Za takovéto situace není jiné útočiště než hotovost, resp. velmi likvidní krátkodobé dluhové instrumenty.
* Diverzifikace je slovem poslední doby. Jeho úmyslem bylo "navrtat" investory do všech možných trhů a instrumentů (obrazně řečeno). Vzhledem k tomu, že během deflační periody budou velmi pravděpodobně padat všechny trhy, diverzifikace znamená diverzifikaci ztrát.
Je třeba poznamenat, že Robert Prechter je opravdu extrémním případem analytika a investora, který je myšlenkou světové deflace naprosto posedlý. Jeho předpovědi však v minulosti byly poměrně přesné (s výjimkou vrcholu internetové bubliny v roce 2000, zde byl o několik let napřed) a je otázkou, jestli se (doufejme že ne) netrefí i teď. Pro zájemce, na Amazon.com si uvedenou knížku koupíte za 34 dolarů.
Petr Žabža