Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co brzdí českou ekonomiku? Že by malé schodky? (opak.)

Co brzdí českou ekonomiku? Že by malé schodky? (opak.)

05.08.2003 12:48
Autor: 

Vláda uspěla v prvním čtení v Parlamentu se svým balíkem „reformních“ zákonů, nicméně výhled zůstává nepříznivý. Řada levicových (nebo „cenově elastičtějších“?) poslanců ČSSD dává najevo, že takhle si to vládnutí nepředstavovali a že spořit jejich vláda nebude. Je otázka, s čím počítali, když odhlasovávali zvyšování výdajů v minulém parlamentu, ale finanční předvídavost není nejsilnější stránkou českých poslanců již řadu let.

Váhajícím poslancům se nyní ovšem dostává i „odborné“ pomoci. V celé řadě deníků vychází články bývalého místopředsedy československé vlády Valtra Komárka, který se snaží dokázat, že rozpočtový schodek je skvělá věc, bez které se růst neobejde a že Česká republika má schodek naopak malý a měla by ho zvyšovat. Pan profesor politické ekonomie (sic!) používá argumenty absurdně poskládané z nesourodých zdrojů. Například upozorňuje na prospěšnost Reaganových schodků začátkem 80. let, která byla motivována teorií strany nabídky a snižovala daně především bohatším Američanům a americkým firmám. Což o to, o úspěchu Reaganovy politiky lze vést debatu, ale pak by profesor Komárek musel požadovat snižování daní a ne zvyšování výdajů, jak následně činí.

Profesor Komárek totiž okamžitě přeskakuje na téma „dovoleného dluhu“ v rámci EU (myslí tím zřejmě maastrichtské kritérium státního dluhu ve výši maximálně 60% HDP) a argumentuje, že jsme hluboce pod ním a tedy bychom se měli dále zadlužovat. A dokonce i navrhuje, že mezi učitele, vědce, profesory (sic podruhé!), lékaře a další je možné rozdělit 1 bilion korun do roku 2009. To je věru prognostický výkon par excellence!

Pokud je dluh tak výborný stimulátor růstu, proč se zastavovat u hladiny 60% HDP? Proč nejít na 100%? Nebo na 200%? Itálie má dluh 106% HDP, a podle „Komárkova pravidla“ by tak asi měla být výrazně bohatší než Španělsko s dluhem „pouhých“ 52% HDP. Belgie má dluh 103% HDP a Dánsko 42% HDP, takže Belgie je bohatší? Úplným zoufalcem by pak asi mělo být Irsko s dluhem 33% HDP, o Lucembursku s dluhem ve výši 4% HDP (čtyř procent!) ani nemluvě.

Samozřejmě, že ve skutečnosti je to složitější a záleží především na velikosti vládních výdajů a jejich efektivnosti, ale to prognostika nezajímá, ten má své vize. Bohužel, takto nekompetentní vize dovedly české rozpočty tam, kde jsou dnes. Argumentace ve prospěch vyššího zadlužení sice může poskytnout „alibi“ některým poslancům v parlamentě, ale odborně je na neakceptovatelné úrovni. Otázka je, o jakou politickou ekonomii v této argumentaci jde…

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK.


Váš názor
 • Černé díry na peníze
  06.08.2003 11:22

  Školství zdravotnictví dráhy a úřady jsou černé díry na peníze,které dokážou spolknout a utratit jakoukoli částku a vždy precizně zdůvodní proč potřebují ještě.Bohužel to je jediné co precizně umí.Zdůvodňovat a parazitovat na nás,kteří platíme daně.Přestávám věřit,že se v tomto státě najde síla,která to dokáže změnit,dokud nedojde k opravdovému krachu.Cílem většiny těch kteří jsou aktuálně u moci je zaopatřit se na zbytek života a ne udělat něco pro budoucí generace.Je to smutné a mladí by si konečně v zemi měli udělat pořádek. Mirek
  Mirek
 • Polovinu státních zaměstnanců propustit, zbytku trochu přidat.
  05.08.2003 13:19

  Státním zaměstnancům bych 1 bilion odebral. Každý den se při jednání na úřadech ( spec. celnicích ) setkávám pouze s nesmyslnou buzerací a byrokracií. Kousek šedé kůry mozkové aby člověk pohledal.
  Mike
  • tak tak
   05.08.2003 13:27

   Chce to jen polovinu zaměstnanců, ale mladých, pružných... a když jich bude jen půlka... tak i motivovaných. To je celý problém... Když vstoupim do zakouřené kancelaře, kde dvě ženy vážící asi 100 Kg popíjí kafíčko, pojídají dortíček a řeknou mi, at si nejdřívě zajdu pro formulář o dvě patra níž... tak mě bere čert...
   Pavla
Aktuální komentáře
08.03.2021
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha
9:09Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let
9:04Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla
8:49Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí  
8:23Senát USA schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů
6:08Co ohrožuje zotavení
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y