Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změny v úvěrové aktivitě a kvalitě úvěrů domácích bank

Změny v úvěrové aktivitě a kvalitě úvěrů domácích bank

22.07.2003 11:52
Autor: 

Dnešní komentář se věnuje očekávanému vývoji úvěrové aktivity domácích bank a kvality jejich úvěrového portfolia. Ještě v roce 1997 se podíl objemu poskytnutých bankovních úvěrů na HDP pohyboval okolo úrovně 70 %, což byl přibližně dvojnásobek standardu ve středoevropském regionu. Po následném dlouhodobého poklesu objemu úvěrů v ekonomice kvůli masivním prodejům špatných úvěrů bank a opatrné úvěrové politice bank dosahuje poměr úvěrů k HDP v České republice úrovně 42 % (2002), což je podobná hodnota jako v Maďarsku a vyšší ve srovnání s Polskem, kde tento poměr dosahuje 31 %. Stále však zůstává výrazně pod standardem v Evropské unii, kde se pohybuje zhruba mezi 80 a 180 %. Poměr úvěrů k celkovým aktivům bank je v ČR 36 %, v Evropské unii zhruba 50 %.

Předpokládáme, že se tato mezera mezi ČR a EU bude ve střednědobém horizontu postupně zužovat, čemuž také napomůže postupný pokles hromadných prodejů špatných úvěrů z portfolia velkých českých bank. V našich projekcích pro domácí bankovní sektor proto očekáváme, že růst hrubých úvěrů o 2 – 3 % převýší v dlouhém období tempo růstu nominálního HDP. Objem ohrožených (non-performing) úvěrů v ekonomice (kategorie 3-5 podle ČNB) dosahoval v březnu 2003 výše 80 mld. Kč, což představuje 8,6 % celkových hrubých úvěrů v České republice. Toto číslo je vzhledem k evropským standardům relativně vysoké, nicméně výrazně nižší, než bylo v roce 2000 (19,9 %). Navíc část těchto špatných úvěrů je stále ještě garantována státem nebo bude brzo prodána, podíl špatných úvěrů by tak měl dále mírně klesat. Zátěž špatných úvěrů a rizik s nimi spojených tak již byla z českého bankovního sektoru ve velké míře odstraněna, resp. byla v podstatě přesunuta na stát či jeho agentury.


Zdroj: ČNB, Patria Finance

Jan Hájek, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data