Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu (2)

Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu (2)

26.3.2003 13:52
Autor: 

V minulém článku věnovaném postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu jsme uvedli, že skupina Erste Bank (resp. sektor spořitelen) patří s 1 120 pobočkami, 2,4 mil. klientů, 23% tržním podílem na klientských depositech a celkovými aktivy ve výši 121 mld. EUR mezi tři největší bankovní skupiny v Rakousku. V tomto komentáři popisujeme tržní pozici banky na poli bankovních úvěrů a jiných finančních služeb.

Tržní pozice skupiny Erste Bank na úvěrovém trhu v Rakousku je také poměrně silná: celý sektor spořitelen má přibližně 23% podíl na trhu (skupina Raiffeisen 26 %, BACA 17 %) a samotná Erste Bank pak drží 13 % z celkového objemu poskytnutých úvěrů. Tento podíl se od poloviny roku 2000 postupně zvyšuje, částečně díky akvizici několika regionálních spořitelen. Podíl úvěrů na celkových aktivech Erste na rakouském trhu dosahoval 45 % v září 2002, což je mírně nad průměrem v Rakousku. Tento podíl by měl ale mírně klesnout kvůli zpomalení ekonomického růstu, zvýšené tvorbě opravných položek a záměru banky částečně opustit ztrátový trh malých a středně velkých podniků na rakouském trhu.

Struktura úvěrového portfolia Erste Bank by měla být o něco více odolná vůči ekonomickému cyklu, než je tomu u jejích konkurentů. Podíl úvěrů finančním institucím, drobným klientům a veřejnému sektoru totiž tvoří významnou část portfolia banky. Tyto sektory se podílejí ze 72 % na celkové expozici banky na rakouském trhu. Nízká citlivost na ekonomický cyklus v minulosti vedla k poměrně nízké tvorbě opravných položek banky - pod 0,5 % z celkového objemu úvěrů za rok, což bylo méně než u hlavních rakouských konkurentů. V roce 2002 se ale tento ukazatel přes tuto úroveň poprvé v posledních letech přehoupl, stále ale zůstává relativně nízký vzhledem k evropskému standardu.


Zdroj: Erste Bank, Patria Finance

Erste si drží velmi dobrou pozici i na trhu stavebního spoření. Její 100% dceřiná společnost Bausparkasse si udržuje velmi dobré renomé na rakouském trhu a má 33% podíl na objemu stavebních úvěrů a 30% podíl na trhu stavebního spoření. Pokles ve stavební výrobě a převis nabídky na trhu nemovitostí v Rakousku v posledních dvou letech postihl Bausparkasse méně než její konkurenty, také do budoucna nepředpokládáme pokles tržního postavení spořitelny.

V oblasti správy aktiv reprezentuje skupinu Erste Bank její 84% dceřiná společnost Erste-Sparinvest, která spravuje okolo 15 mld. EUR aktiv. Její tržní podíl se pohybuje okolo 21 % a na poli správy aktiv drobných klientů je největší správcovskou společností v Rakousku. Ale i tato oblast byla postižena současným ekonomickým oslabením a objem aktiv pod správou proto v poslední době roste pouze velmi mírně, na rozdíl např. k 30% růstu v roce 1999.

Jan Hájek

Další články o Erste bank naleznete zde:
Zisk Erste Bank v roce 2002 předčil očekávání především díky jednorázovým výnosům
Výsledky Erste Bank za rok 2002 – Rakousko vs. střední Evropa
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu
Erste Bank a charakter rakouského bankovního sektoru


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů