Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Plzeňská banka váhá s přijetím návrhu na mimosoudní vyrovnání s AKRO

25.3.2003 8:25
Autor: 

Podle dnešního tisku může Plzeňská banka, a.s. přežít. Bance, které hrozí odejmutí licence, neboť před deseti dny uzavřela pobočky, nabídla společnost AKRO, které banka podle soudního rozhodnutí dluží odškodné ve výši 2,1 mld. Kč, ústupek ve výši 900 mil. Kč. Podle šéfa AKRA však banka návrh zatím nepřijala, píše dnešní MF Dnes.

Největší akcionář Plzeňské banky - Agrobanka Praha, a.s. v likvidaci totiž považuje nabídku jen za jednu variantu. Druhou variantou je jít do likvidace, konkurzu. Šéf firmy likvidující Agrobanku říká, že obě možnosti je ještě třeba propočítat.

AKRO podle MF Dnes navrhlo ústupek, protože ví, že více než 2 miliardy Kč by z Plzeňské banky s bilanční sumou 1,3 mld. Kč stejně nedostalo. Pokud banka přijde o licenci, klienty vyplatí Fond pojištění a vkladů do výše 90% vkladů, max. 790 tisíc Kč. Pokud banka mimosoudní dohodu s AKRO přijme, měla by pravděpodobně dostatek prostředků na výplatu klientů.

následuje úplné znění tiskového prohlášení Plzeňské banky ze dne 24.3.2003
Krajský soud v Hradci Králové svým rozsudkem v kauze CS fondy uložil dne 10. 3. 2003 zaplatit Plzeňské bance a.s. částku cca 2,1 mld. Kč společnosti AKRO a.s. jako náhradu způsobené škody s příslušenstvím od 6. 3. 1997. S ohledem na právní stanoviska, výši žalované částky a rozhodnutí soudu, bylo vedení banky nuceno z důvodu ustanovení § 256a trestního zákona za situace runu na banku přerušit dne 11. 3. 2003 provoz banky a zastavit platby.

Vedení Plzeňské banky a.s. po dlouhých a komplikovaných jednáních vyjednává podmínky možné dohody se společností AKRO a.s., která v předmětném sporu zastupuje žalující stranu. Smyslem dohody je mimo jiné záchrana peněz všech klientů banky, kteří by tak mohli dostat nazpět veškeré peníze uložené v bance.

Dohoda pravděpodobně vyřeší i další otázky majetku banky. Plzeňská banka a.s. by v rámci této dohody odškodnila podílníky CS fondů. Uzavření takovéto dohody není možné bez souhlasu dozorčí rady banky a akcionáře, to jest Agrobanky Praha a.s. v likvidaci. Vedení banky očekává projednání této otázky na valné hromadě Plzeňské banky a.s.

Vedení Plzeňské banky a.s., 24.3.2003


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y