Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu se propadá do hlubokého deficitu, příliv investic zůstává překvapivě silný

Schodek běžného účtu se propadá do hlubokého deficitu, příliv investic zůstává překvapivě silný

4.12.2002 10:15
Autor: 

komentář bude doplněn
Schodek na běžném účtu platební bilance se ve 3. čtvrtletí prohloubil na 50,9 mld. Kč (971 mil. USD) především důsledkem výrazného zhoršení obchodní bilance a pokračujícího snížení přebytku bilance služeb.

Finanční účet, jehož přebytek se snížil z 177 mld. Kč ve 2. čtvrtletí na 91,7 mld. Kč, reflektuje skutečnost, že nebyl dokončen žádný privatizační projekt. Ve srovnání s stejným obdobím minulého roku, kdy přebytek finančního účtu činil 18,4 mld. Kč, je však výsledek podstatně příznivější, neboť příliv přímých zahraničních investic dosáhl nečekaně vysoké hodnoty.

Běžnému účtu ve třetím čtvrtletí dominovaly dvě hlavní tendence. Záporné saldo obchodní bilance se prohloubilo na 36,3 mld. Kč z 11,4 mld. Kč v předchozím čtvrtletí a 28,8 mld. Kč ve stejném období loňského roku. Již měsíční data Českého statistického úřadu ukázaly na obrat ve vývoji obchodní bilance. Přes pokračující příznivý vliv zlepšení směnných relací se měsíční schodky v zahraničním obchodu se zbožím propadaly do dvouciferných hodnot. Reálné zhoršení je zřejmé a příčiny jsou jednoznačné - nepříznivá hospodářská situace v EU, negativní dopady nadměrného reálného zhodnocení kurzu koruny a výpadek vývozu způsobený povodněmi. Povodně podpořily také druhou klíčovou tendenci vývoje běžného účtu - snížení přebytku v bilanci služeb. Přebytek v této části běžného účtu klesl na 5,8 mld. Kč z 8,8 mld. Kč o kvartál dříve a 19,3 mld. Kč ve stejném období loňského roku. I zde byl a je patrný vliv hospodářského cyklu v západoevropských ekonomikách. Výpadek příjmů v dopravě a turistickém ruchu v důsledku srpnových záplav negativní vývoj v oblasti zahraničního obchodu se službami dále podpořil. Bilance výnosů skončila s poměrně výrazným schodkem (24,2 mld. Kč), v meziročním srovnání se však téměř nezměnila.

Výrazné prohloubení schodku běžného účtu však nezavdává příčinu k vážným obavám, neboť na druhé straně platební bilance, finančním účtu, stále zůstávají vysoké přebytky. Vysoký přebytek, dokonce druhý nejvyšší od roku 1993, vykázal finanční účet i ve třetím čtvrtletí letošního roku, a to i přesto, že se vládě nepodařilo dokončit žádný privatizační projekt a nepříznivá vnější hospodářská situace naznačovala spíše možnost snížení přílivu kapitálu. Překvapením v této části platební bilance se totiž stal příliv přímých zahraničních investic, jichž do ČR přiteklo 48,9 mld. Kč. Zahraniční investoři, pocházející zejména ze zemí EU, investovali zejména do zpracovatelského průmyslu, rozvoje obchodních řetězců, peněžnictví a obchodu s nemovitostmi. Obdobně významný byl pro vývoj finančního účtu významný pohyb kapitálu v položce ostatní investice, kde byl vykázán příliv kapitálu ve výši 42,6 mld. Kč. Zásluhu na tom mají především tuzemské banky, které ze zahraničí stáhly své krátkodobé vklady. Dalším zdrojem přílivu kapitálu bylo zvýšené čerpání úvěrů v zahraničí firemním sektorem.

Výrazně vyšší přebytek finančního účtu než schodek na běžném účtu by měl vést k tlakům na posilování kurzu koruny, jenže nerovnováhu finančních toků vyrovnávala ČNB intervencemi na devizovém trhu. Její devizové rezervy se tak ve 3. čtvrtletí zvýšily o 37,3 mld. Kč (po očištění o vliv změn devizových kurzů).

Díky dnešním údajům můžeme opět přispět ke skládačce jménem prognóza hrubého domácího produktu. Zatímco informace o zahraničním obchodu se zbožím byly k dispozici již dříve, můžeme zohlednit vliv bilance služeb. Ten bohužel není příliš příznivý. Máme tak k dispozici další indikaci zpomalení hospodářského růstu v třetím kvartálu letošního roku.

Za celý letošní rok očekáváme, že schodek běžného účtu platební bilance dosáhne 138 mld. Kč, což by měla být nejvyšší hodnota za celou novodobou historii České republiky. Poměr schodku běžného účtu k HDP by měl dosáhnout 6,1%, což je úroveň, jež by ještě neměla znepokojovat zahraniční investory ani ratingové agentury, neboť za ním do značné míry stojí faktory spojené s hospodářskými cykly. Navíc letos pokračuje silný příliv kapitálu ve formě přímých zahraničních investic, který dnešní situaci výrazně odlišuje od stavu v roce 1997, kdy vývoj platební bilance přispěl ke vzniku měnové krize. Přebytek finančního účtu by měl dosáhnout zhruba 350 mld. Kč (15,7% HDP).

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá
15:58Photoshop pomohl Adobe Systems k 25% růstu (komentář analytika)  
15:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
15:41Americký průmysl po silném říjnu ztrácí tempo
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m