Privatizace Českého Telecomu nehýbe jen akciovými trhy, ale také veřejnými rozpočty a projekcemi vývoje veřejného dluhu. Co by znamenalo zrušení privatizace Českého Telecomu z tohoto pohledu?
Zrušení či odložení prodeje Českého Telecomu bude mít dopad především na hospodaření Fondu národního majetku. Jeho rozpočet byl sestaven s téměř šestnáctimiliardovým schodkem i při zahrnutí příjmu z prodeje podílu v Českém Telecomu. Bez tohoto příjmu bude příjmová strana FNM téměř prázdná. Závazků přitom vláda Fondu předepsala přehršle, především úhradu ekologických škod, dotace mimorozpočtovým fondům a naplnění rozpočtu Sociální pojišťovny. V číslech rozpočet FNM vypadá následovně: příjmy 59,3 mld. Kč, výdaje 74,8 mld. Kč.
Jaké jsou možnosti patřičně seškrtat druhou stranu účetních knih FNM? Z mimorozpočtových fondů mají plynout prostředky na obnovu po povodních a na investiční projekty. Zde příliš prostoru ke škrtání patrně nebude. Nabízí se možnost opět odložit vznik Sociální pojišťovny, čímž by se ušetřilo zhruba 40 mld. Kč. Tento krok přitom mohl být předskokanem reformy důchodového systému.
Pokud vláda nesleví ze svých plánů a požadavků, bude se muset FNM zadlužit. Schodek veřejných rozpočtů se prohloubí nad 8% HDP z letošních téměř 3% HDP (včetně privatizačních příjmů). Veřejný dluh by mohl vyskočit z letošní úrovně blízké 21% HDP až k 29% HDP. Navíc půjčky nejsou zadarmo. S rostoucím zadlužením rostou náklady na dluhovou službu a s tím také náklady na konsolidaci fiskální situace.
David Marek