Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devizový kurz koruny by měl v delším období nadále růst

Devizový kurz koruny by měl v delším období nadále růst

24.10.2002 12:52
Autor: 

Podle širokého spektra analytiků by měla být koruna v říjnu příštího roku o více než 1 Kč vůči euru silnější než dnes. Současné "váhání" koruny se tak zdá být pouze dočasnou korekcí apreciačního trendu. Z říjnového pravidelného šetření České národní banky dále vyplývá, že domácí analytici předpokládají výrazně vyšší zhodnocení koruny než zahraničí.

Kurzová očekávání sice nedosahují takové míry "samovyplnění" jako například očekávání inflační, přesto jsou určitým signálem budoucího vývoje a nálady na trhu. Domácí a zahraniční analytici v průměru očekávají, že kurz koruny dosáhne v říjnu 2003 úrovně 29,63 Kč/EUR. Zahraniční ekonomové jsou více skeptičtí a odhadují kurz 30,33 s rozpětím predikcí od 29 do 32 Kč/EUR. Domácí analytici jdou v odhadech v průměru na 29,17 Kč/EUR s rozpětím predikcí 28 až 30,40 Kč za euro.

Krátkodobé předpovědi, v horizontu jednoho měsíce nemají dostatečnou vypovídací schopnost, neboť průzkum byl proveden k 9. říjnu, tedy před irským referendem. Nicméně i v tomto případě predikovaly zahraniční instituce na listopad 2002 horší kurz (30,87) než domácí subjekty (30,46).

Každopádně je zřejmé, že finanční trhy počítají se snížením sazeb ČNB na konci října a s tím spojenou krátkodobou depreciací koruny (ta vlastně začala již tento týden). Nejen pro korunu bude rozhodující, o kolik budou sazby sníženy. Návrat k vzestupné trajektorii na koruně lze očekávat poté, co ECB také sníží sazby, čímž zredukuje negativní úrokový diferenciál (naše sazby jsou již nyní nižší než v eurozóně). Zatímco však trh očekává snížení sazeb ECB v "dohledné době", tj. možná i koncem tohoto roku, německé ekonomické instituty se snížením úroků v eurozóně nepočítají, naopak očekávají růst sazeb o 25 bps ve 4. kvartále příštího roku. Bude-li tedy záporný úrokový diferenciál mezi ČR a EMU příští rok zachován, bude významným faktorem posilování koruny obnovený příliv investic do ČR v souvislosti s blížícím se vstupem do EU.

Radim Krejčí, zdroj: ČNB


Váš názor
  • :(
    24.10.2002 14:47

    já žádnou potenci k posilování nevidím, spíše vidím prostor k návratu do nespekulatských úrovní 33-35Kč za euro odrážející stav ekonomiky. Ale všimněte si jak dnes posílil zlotý: 3.9Zl /1EUR. Řekl bych, že tam spíše nastanou problémy se silným kurzem!!!!!!!!!
    Pavel Berka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university