Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude válka? Kupujte švýcarské franky, zlato a ropu!

Bude válka? Kupujte švýcarské franky, zlato a ropu!

12.9.2002 12:18
Autor: 

Prezident George W. Bush se dnes pokusí přesvědčit svět na půdě OSN o nutnosti zásahu proti Iráku. Investoři, vždy o krok napřed, se připravují na válku, která by podle odhadů přišla na 80 miliard dolarů, svým specifickým způsobem – kupují dvouleté americké pokladniční poukázky, nakupují zlato, švýcarské franky a ropu. Dolar, který letos oslabil o 10% vůči euru, by mohl v případě válečného konfliktu ubrat dalších 7% ve prospěch eura.

Zásah Spojených států je podle investorů téměř jistý, jde jen o to, zda USA budou bojovat proti terorismu samy nebo v koalici se zbytkem světa. Projev George Bushe je očekáván na 16:30 hodin, prezident by měl hovořit o odzbrojení Iráku a odstranění prezidenta Saddama Husajna. Náklady na válku se odhadují v rozmezí 50-80 mld. USD. Konflikt v Perském zálivu stál 80 mld. dolarů tohoto roku, resp. 60 mld. dolarů v cenách roku 1991. Partneři tehdy naúčtovali Spojeným státům 80% nákladů. Investoři se obávají, že letošní konflikt by zvýšil deficit rozpočtu a utlumil spotřebu domácností a podniků.

Před dvanácti lety dolar oslabil vůči jenu o 15% po deseti týdnech od začátku bojů o Kuvajt. Cena zlata, která minulý týden vyšplhala k 322 USD za troyskou unci, by se v případě války mohla dostat až na 360 až 400 USD/unci, říkají někteří analytici. V roce 1990, když irácká vojska vstoupila na území Kuvajtu, zlato posílilo až na 415,5 USD za unci. Cena ropy by se zvyšovala v souvislosti o ohrožením dodávek této suroviny ze zasaženého regionu. Očekává se případné zvýšení její ceny na 35 dolarů za barel, když v říjnu 1990 vyšplhala cena ropy až na 41,15 USD/barel. Válka by také znamenala odklon od dlouhodobějších a tedy riskantnějších investic ve prospěch investic měně rizikových. Zvýšila by se poptávka po krátkodobých pokladničních poukázkách, jejich cena by rostla a výnos snižoval - rozvíraly by se nůžky mezi výnosem krátkodobých pokladničních poukázek a dlouhodobých dluhopisů.

Trh je přesvědčen, že Bush podnikne „potřebné“ kroky i bez široké podpory ostatních států. V důsledku půjde tedy jen o to, zda veškeré náklady (politické i hospodářské) dopadnou jen na USA nebo na OSN.

(podle Bloomberg)


Váš názor
 • Válka ?
  13.9.2002 10:30

  Válka vždycky stojí za houby,poněvadž je to válka. Na druhé straně my máme pořád pocit,že je to daleko a nechceme si naše české hlavičky dráždit pomyšlením,že by jednoho dne mohl opravdu udeřit teror v děsivé podobě biologických zbraní atd.Ať mám názor na USA jakýkoliv,oni by na svět asi aerosol s neštovicemi nepouštěli ! A protože znám docela dost těch kluků arabských,možná by se každý nezasvěcený divil jak moc se odlišuje zdravý rozum jedněch od zdravého rozumu druhých.
  Jan Mayen
  • technologie
   16.9.2002 16:37

   jde také o testy mových technologií.
   Jan Dvořák
  • Válka
   16.9.2002 12:06

   Tohle není server, kde by bylo možné probírat mezinárodní problematiku (třeba i s akcentem na USA x Irák) do hloubky, kterou si zasluhuje. Takže k diskutovaným textům připojímsvůj příspěvek pouze také stručně. Pokud by na veřejnost pronikly pravdivé informace o postupech, které USA skutečně realizují, domnívám se, že by OSN dostalo konsensem schválilo mandát k ozbrojenému útoku na USA a k postavení jejich představitelů před soud. Použití aerosoli s neštovicemi (i když abstrahuji od nerealizace) je ve srovnání s tím, co USA za zády médií, provádějí skutečně banalita. Bohužel!!!!
   Václav
  • Válka?
   16.9.2002 11:24

   Jenže fakta jsou bohužel taková, že Irák "aerosol s neštovicemi" do světa nepouštěl, zato USA jadernou bombu naostro použili. A ne jednou.
 • .
  12.9.2002 14:05

  BUH, nebo BUSH
  Makro
  • je to kšeft.
   12.9.2002 18:12

   Pánové! válka byla vždy o moci a o vlivu. moc a vliv je o penězích. peníze jsou ekonomika. válka je práce...jako každá jiná...a bez práce nejsou doláče!
   stanley
   • proč válčit v 3.tisíciletí ?
    13.9.2002 8:57

    Nelze zapomínat ještě na jednu zásadní věc - pokrok ve vyspělosti lidstva. Ikdyž s tím nesouhlasím, je třeba "naostro" odzkoušet všechny nově vyvinuté vojenské systémy od poslední "ostré" války v Kuvajtu. Je to prostě jednoduchý koloběh, kdy USA vydávají obrovské sumy na zbrojení, čímž významně pomáhají ke stabilizaci vlastní ekonomiky. A když už ty peníze vynakládají, musí si přece ověřit v praxi, že to nebyly "vyhozené peníze". Zbrojaři to samozřejmě vítají smíšeně : jednak krátkodobě žijí v obavách, zda-li jimi prosazené projekty budou mít skutečně deklarovanou účinnost, jednak dlouhodobě si mnou ruky, protože při válce vyprázdní sklady, aby je pak mohli zase realtivně v klidu dalších deset let plnit. Teď jde jenom o to, aby se ta perioda čím dál více nezkracovala a neválčilo se na čím dál větším území. Bohužel se to děje a může za to prezident USA. Že tak činí za vlast, je irelevantní.
    Honza
 • Spiknutí
  12.9.2002 13:59

  Jestli to není kartelová dohoda mezi Irákem a těžaři z Texasu. Odkud, že je ten Bush? Teď jsou přeci kartelové dohody opět v módě...
  Naftař
  • nemozne
   12.9.2002 14:02

   .. to snad neni mozne, clovek, ktery se pta, kdo je Buh, opravdu nepatri na sofistikovany ekonomicky server..
   • Buh nebo Bush
    12.9.2002 20:31

    Kdo je to Buh ? A kdo Bush ? Jsou to snad pro nekoho synonyma ??? Pak nas tedy Bush chran !!!!!! :-)
    jitka
    • re: Buh nebo Bush
     13.9.2002 11:35

     Shodné rysy: (1) Mají schopnost tvořit (2) Mají moc zničit celý svět (3) Mají všude oči a uši (4) Ať se stane cokoliv, tak ve všem hledej Boha nebo Bushe. Rozdíly: (a) Bůh si o sobě nemyslí, že je Bush (b) Bush o penězích mluví, Bůh na nich sedí ("In God We Trust").
   • Bush
    12.9.2002 14:23

    ... to byla řečnická otázka a navíc se neptala, kdo je Bush, ale odkud je. Odpověď na ní je o větu dříve.
    Naftař
 • Kolik stojí válka?
  12.9.2002 12:55

  Jsem vždycky smutný, když se o válce píše takovýmto kupeckým způsobem! Vím, že toto je finanční server, ale uvažovat o válce jenom o specifické ekonomické události mi připadá "poněkud" nevhodné!
  • Jde jen o ropu
   16.9.2002 3:56

   Proc staty chteji zasahovat zrovna tady.. otrepana otazka... ale rekl bych ze na miste. Jde o strach USA o ropu. (Je dobry vedet ze v USA stoji zatim benzin tak asi 8 Kc na litr) Vojensky zasah tady bude chapan jako utok proti arabskemu a muslimskemu svetu a to je velkej problem...
   Michal
   • Kuvajt versus Tibet
    16.9.2002 11:21

    No tak je pravda, že k osvobozování Tibetu se světový četník moc nemá. Možná, kdyby se v Tibetu našla ropa...
  • Válka je vždycky byznys
   12.9.2002 13:50

   a když ji povedou USA, tak je to byznys na druhou. Faktem je, že USA nebyly nejvíce zasaženy Usámou, ale vlastním nepořádkem (záměrným) v účetnictví. USA nemají jinou možnost než zasáhnout. Dnes jsem názoru, že je lepší zasáhnout, než poslouchat věčné projevy a diskuse těch, kteří to (zástupci dlužnických států v OSN) stejně platit nebudou. Spíše mě děsí skutečnost, že si pan Bush jaksi neláme hlavu s tím, kdo nastoupí po Saddámovi. A to je hlavní problém. Zlato nekupuju, ani nic jiného. Nebude to konflikt velký, ale relativně mírný, za to se však po čase rozleze do sousedních zemí. A to bude teprve problém. Bude jezdit za 1 l za 50 Kč.
  • názor
   12.9.2002 13:39

   Ano, o válce se nežertuje, ale nemyslím si, že by měl každý ekonomický článek obsahovat řekněme jeden odstavec o neekonomických dopadech války jen proto, aby mohl být označen za necynický. Myslím, že několikastránkové přílohy v denním tisku a přenosy z televize tuto úlohu na sebe vzaly v dostatečné míře, a navíc, samozřejmě v pozadí jsou i ekonomické dopady takového úsilí.
   Milan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university