Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Líný obr aneb německou ekonomiku zachránilo pomalejší vyprazdňování zásob

Líný obr aneb německou ekonomiku zachránilo pomalejší vyprazdňování zásob

22.8.2002 11:59
Autor: 

Dnes zveřejnil německý statistický úřad netrpělivě očekávané údaje o hrubém domácím produktu za 2. čtvrtletí letošního roku. Již před několika dny "odhadla" německá centrální banka mezičtvrtletní zvýšení HDP na 0,25%. Realitou je růst o 0,3% (tj. stejně jako v USA) a v meziročním srovnání zvýšení HDP o 0,5%.

Tak rozsáhlou statistickou zprávu, jakou jsou data o HDP, lze interpretovat různě a často dojít k protichůdným názorům. Začněme tedy údaji o změnách vůči předchozímu čtvrtletí, jež by měly odrážet aktuální dynamiku jednotlivých složek německé ekonomiky. Jak již bylo uvedeno, ve srovnání s 1. čtvrtletím se HDP zvýšil o 0,3%, tedy stejně jako v předchozím čtvrtletí. HDP tak podruhé v řadě vykázal kladný přírůstek po předchozí sérii tří kvartálů, kdy HDP klesal. Pohled do struktury HDP z hlediska užití však skýtá neradostný pohled. K hospodářskému růstu přispěly pouze spotřeba domácností a změna zásob. Spotřeba domácností vzrostla o 0,2% a k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla 0,1 procentního bodu. Hlavním zdrojem růstu HDP se stala změna zásob s příspěvkem 0,8 procentního bodu. Zásoby se ovšem nezvýšily. Pouze se snížilo tempo jejich poklesu. Německý hospodářský růst tak má dosti chabé základy. Hrubá tvorba fixního kapitálu klesla o 2,5%, což ukazuje na skepsi německých firem a nedává příznivé vyhlídky do budoucnosti. Negativní vývoj investic snížil tempo růstu HDP o 0,5 procentního bodu. S mírným oživením spotřebitelské poptávky se obrátila příznivá relace mezi vývozem a dovozem. Vývoz se zvýšil o 1,1%, dovoz o 1,5% a zahraniční obchod tak z růstu HDP ubral 0,1 procentního bodu. Vzhledem ke stavu německých veřejných financí a Paktu stability a růstu nemá velkou šanci promluvit do vývoje ekonomiky německá vláda. Po té co jen o vlásek unikla varovné zprávě z Bruselu, nemůže zvyšováním výdajů stimulovat ekonomiku a prohloubit deficit svého rozpočtu. V 1. čtvrtletí se její výdaje snížily o 0,1%.

V meziročním porovnání se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,5%, což je první kladná hodnota o od 3. čtvrtletí loňského roku. Kladné meziroční změny se však dočkaly pouze spotřební výdaje vlády (+0,8%) a vývoz (+2,8%). Kromě vlády a zahraničního obchodu přispěla k meziročnímu růstu HDP opět změna zásob.

Díky poklesu počtu ekonomicky aktivních osob v německé ekonomice o 0,6% se produktivita práce zvýšila o 1,1%. A to je patrně jediné, i když jen částečně příznivé číslo.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y