Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odhady HDP: po vicepremiérovi premiér

Odhady HDP: po vicepremiérovi premiér

23.5.2006 16:21
Autor: David Marek

Premiér Jiří Paroubek dnes na žofínském fóru odhadl, že české hospodářství letos čeká další silná expanze. Hrubý domácí produkt by se měl zvýšit o 7,0 až 7,5 procenta. Minulý týden se podobnému tématu věnoval vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel. Z jeho dílny vzešel odhad zvýšení HDP o 8,2 procenta v 1. čtvrtletí letošního roku. Je logické, že se vláda pokusí prodat úspěchy české ekonomiky ve volbách, byť jde částečně o vliv opatření předchozích vlád a především o působení řady faktorů, na něž měla vláda minimální či žádný vliv. O neakceptovatelnou předvolební rétoriku by šlo v případě nereálných slibů. Aniž bychom stranili jakékoli politické straně, nelze premiérův odhad růstu české ekonomiky v letošním roce považovat za nereálný (kamenující kritické komentáře, prosím, ve vší slušnosti).

Prognóza Patrie nyní počítá se zvýšením hrubého domácího produktu o 6,9 procenta. Odhady nadnárodních institucí jsou poněkud pesimističtější. OECD ve dnes zveřejněném ekonomickém výhledu počítá se zvýšením HDP o 5,7 procenta. Mezinárodní měnový fond věští 5,5 procenta. Pro srovnání poslední prognóza ministerstva financí dosahuje 5,6 procenta. Jedním z důvodu rozptylu odhadů by mohlo být zahrnutí či nezahrnutí dílčích březnových statistik z průmyslu, stavebnictví, maloobchodu a zahraničního obchodu, které zkompletovaly velmi příznivý obrázek vývoje české ekonomiky v 1. čtvrtletí.

Na místě je zmínit rizika vývoje české ekonomiky. Na prvním místě jsou to optimistická očekávání hospodářského vývoje v eurozóně. Dále mezi ně patří výkyvy cen základních surovin a rizika turbulencí na finančních trzích v souvislosti s narůstající globální nerovnováhou a převisem likvidity. Opomenout nelze ani současnou nadměrnou apreciaci kurzu koruny. Její případné prohloubení by také negativně ovlivnilo vývoje českého hospodářství.

Čtěte také:
Paroubek: Růst české ekonomiky by letos mohl dosáhnout až 7,5 %


Váš názor
  • a proto volte ČSSD
    24.5.2006 14:07

    OECD, MMF, a nějaká Patrie.... co to je ? spolek niemandů, který je třeba už konečně rozpustit.Já jsem Paroubek a já jsem rozhodl, že růst bude 7,5 %.Jestli ne, odskáčete si to všichni ! Koruna bude brzy silnější než dolar a naše ekonomika bude vzorem celému světu. Budu to řídit energicky. Kdo mi nedá hlas toho po volbách sejmeme v rámci boje proletariátu s vykořisťovateli. Musíte mi dát HLAS ! Já udělám spravedlivé daně - kdo je schopný odevzdá všechno a já to rozdělím sociálně potřebným.Budete mít zadarmo školství a zadarmo bydlení a zadarmo zdravotnictví a zadarmo všechno ! Rozumíte tomu ? Spravedlivé daně - a zbytek zadarmo - VŠICHNI VŠEM . Kdo nebude volit ČSSD dostane facku od ODS. Ale silnější než dostal RATH ! A komu to nebude stačit dostane facku ode mě !
    Paroubek v.r.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů