Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v říjnu: klid na všech frontách

Produkční ceny v říjnu: klid na všech frontách

14.11.2006 9:26
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Index cen průmyslových výrobců se v říjnu nezměnil. Meziroční inflace měřená tímto cenovým indexem klesla na 1,9 procenta ze zářijových 2,4 procenta. Ceny výrobců v průmyslu, zemědělství i službách se v říjnu měnily minimálně a nezavdaly příčinu ke změně očekávání, že ČNB při současné úrovni kurzu koruny nebude pospíchat se změnou úrokových sazeb.

Vývoj cen v průmyslu diktovaly především vnější faktory, ropa a kovy. Ceny rafinérských výrobků a koksu v říjnu klesly o 5,5 procenta, tedy zhruba ve stejném rozsahu jako v září. Ke zlevnění benzínů a nafty přispělo uklidnění situace na trhu s ropou, kde se snížila citlivost na všechna důležitá geopolitická rizika a neobjevily se žádné výrazně negativní informace a stavu zásob ropy a výpadcích v těžbě. Vývoj cen ropných produktů na burze ARA v minulém týdnu a na začátku tohoto týdne ovšem naznačuje, že se prostor ke snížení cen rafinérské produkce v ČR značně zúžil.

V případě cen kovů a kovodělných výrobků se rostoucí trend ještě nezastavil. V říjnu přidaly dalších 0,5 procenta a meziroční inflace zde dosahuje 4,2 procenta. Zvýšení cen kovů a kovových výrobků na LME (London Metal Exchange) dosahuje ovšem ještě výraznějších hodnot.

Z pohledu analýzy zdrojů inflace je důležité, že se zastavil růst „jádrové“ inflace v produkčních cenách, tedy indexu bez zahrnutí cen v potravinářských a rafinérských výrobků a cen v síťových odvětvích (výroba a rozvod, elektřiny, vody a plynu). Inflace měřená tímto indexem klesla na 2,1 procenta ze zářijových 2,5 procenta. Budeme-li považovat index cen průmyslových výrobců za „leading“ indikátor inflace ve spotřebitelských cenách, potom aktuální vývoj naznačuje určité zmírnění inflačních tlaků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data