Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nižší daně jsou vždy lepší! Určitě…?

Nižší daně jsou vždy lepší! Určitě…?

13.12.2006 15:45

Česká ekonomika patří mezi nejvíce zdaňované ekonomiky na světě. Záleží na konkrétní formě výpočtu, ale vyšší daně než u nás najdete jen v několika zemích Evropské unie a možná na Kubě. Z toho také plyne závěr, že musíme přivítat každé snížení daní, o kterém jsou politici ochotni uvažovat. Nebo ne? Obávám se, že návrh ministerstva financí na snížení spotřebních daní z pohonných hmot a odpor téhož úřadu ke zvýšení spotřebních daní z alkoholu je kontraproduktivní.

Česká republika má totiž kromě vysokých daní i vysoké schodky veřejných rozpočtů. A tyto schodky budeme muset jednou začít vyrovnávat, i když se ten okamžik snažíme posunout co nejdále do budoucnosti. Ačkoliv nejlepší a dlouhodobě jedině udržitelnou cestou snižování schodku je škrtání výdajů, bylo by naivní domnívat se, že se úplně vyhneme zvyšování některých daní.

Spotřební daně z pohonných hmot, tabáku i alkoholu představují zvláštní skupinu daní, která má pro politiky dvě výhody. Za prvé, daně na tyto „hříšné“ produkty lze obhajovat pomocí teorie negativních externalit, kdy daně mají kompenzovat fakt, že spotřeba těchto statků vede k negativním efektům pro všechny občany. Je jasné, že nikdo neví, jaká je úroveň těchto externalit a jak vysoké by proto spotřební daně měly být, ale určitě je lepší danit spotřebu cigaret než třeba zisky firem nebo mzdy zaměstnanců.

Druhou „výhodou“ spotřebních daní je nízká cenová elasticita poptávky. I po zdanění se spotřeba cigaret či benzínu příliš nemění a nedochází tak k „umrtvené ztrátě“. Jinými slovy, struktura ekonomiky se uvalením těchto daní příliš nemění, což je dobře.

Je tedy otázka, co vede ministerstvo financí, resp. ODS k odporu vůči vyšším spotřebním daním. Jsou možná dvě vysvětlení: buď existuje plán na tak důkladné škrtání ve výdajích, že si nějaké to snížení daní můžeme snadno dovolit, nebo jde o populismus. Doufejme v to první, ale připravme se raději na to druhé…

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • ???
  13.12.2006 18:52

  Tak tenhle článek jsem tu četl někdy v létě, nevím proč ho sem dávají znovu a proč je u něj datum 13.12.2006...
  Klabouch
  • dane
   13.12.2006 20:07

   protoze je to stale aktualni a klidne muze byt kazdy tyden.dokud si to lidi nebudou uvedomovat. platit dane 66% je proste hruza !!!!! i za feudalismu bylo jen 10% !!!!!
   ppetr1
   • feudalismus
    14.12.2006 6:46

    s těmi daněmi je to pravda a kdo krad, tomu usekli ruku
    kkk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů