Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tlustý: Pro návrh reforem v současné podobě ruku nezvednu

Tlustý: Pro návrh reforem v současné podobě ruku nezvednu

20.4.2007 11:30
Autor: 

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý nezvedne ruku pro návrh reformy veřejných financí, pokud ho vláda více nepřizpůsobí původním plánům občanských demokratů nebo ji nebude prezentovat jako pouhý nouzový balík opatření pro přípravu rozpočtu na příští rok.

„To žádná reforma není, kromě škrtů a několika prvků, které tam jsou, tak je to možná zárodek reformy,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Nynější návrh podle bývalého ministra financí Tlustého obsahuje pouze kosmetické úpravy a mohl by naopak ohrozit prosazení důkladnějších reforem v budoucnu. „Vy dobře víte, že v politice není prostor pro opravu. Jakmile prezentujete lidem, že tohle je ta zásadní změna, ale dopředu víte, že nic nepřinese, tak to je lepší to nedělat.“

Vládní návrh daňové reformy podle Tlustého nesplňuje ani základní principy volebního programu ODS, jako je snížení daňové kvóty nebo větší motivace lidí, aby si hledali práci a nebyli závislí na sociálních dávkách.

Vláda při představení reforem argumentovala také tím, že se změnily podmínky v ekonomice a není možné prosadit hlubší škrty v daňové oblasti kvůli vyššímu schodku veřejných financí, než se dříve předpokládalo.

Podle Tlustého Kalousek, Nečas a další autoři reforem chybují v propočtu budoucích daňových příjmů, neboť vycházejí staticky z nynějšího základu pro výpočet daně a nepočítají s možným navýšením základu pro daňových úpravách.

Tlustý také odmítl argument kolegů z ODS, že museli zmírnit parametry reforem pod tlakem menších koaličních stran. Se stejnými partnery prý totiž vyjednal výhodnější podmínky při pokusu o sestavení vlády v létě 2006, který nakonec ztroskotal na odmítavém postoji sociální demokracie.

„Tam není žádný politický důvod, to je buď neznalost, nebo nedostatek odvahy. Buď tomu ti lidé, co to konstruují, nerozumějí, nebo... jak tomu nerozumějí, tak se toho bojí a nemají kombinační schopnosti a odvahy k tomu, aby tu skutečnou reformu navrhli a realizovali,“ řekl.

Tlustý chce v nejbližší době vládě přednést návrhy na prohloubení reforem, které konzultoval i s experty ze Slovenska, kteří prosadili tamní ekonomické reformy za vlády Mikuláše Dzurindy.

„Já samozřejmě vím, že korekce neznamená můj původní projekt... včas vydám návrhy, které budou obsahovat nějaké minimum,“ uvedl Tlustý. „(Ale) když přijde ta chvíle a vláda neustoupí a nezvolí žádnou z variant, které já nabízím, tak naprosto definitivně vím, co udělám. Půjdu do Sněmovny a zmáčknu „ne“. Já prostě pod paskvil svoje jméno nedám.“

Proti vládnímu návrhu by podle něj mohlo hlasovat i více poslanců z řad ODS. „Těch, co s tím takhle nesouhlasí, je hodně, ale těch, kteří jsou ochotni to říkat, je logicky méně... ale rozhodně nejsem sám,“ dodal.
 
(Zdroj: Reuters)

Váš názor
 • Experti ze Slovenska
  23.4.2007 12:12

  Tlusty mel konzultovat sve plany i s mongolskymi experty, tato ekonomicka velmoc ma take rovnou dan... Zajimave je, jak se Cesko chce vychodoevropskou cestou dostat k zapadoevropskemu blahobytu. Nebo jiz tento cil neplati?
  Rilev
 • ..tleskám
  21.4.2007 8:47

  ..jediný viditelně normální politik ODS...
  Z.
 • více odvahy
  20.4.2007 12:25

  do větších škrtů a většímu snížení daňové zátěže !!! Jestli se mu podaří snížit sociální odvody a hlavně tu BLBOST platit daň z vysokého sociálního a zdravotního odvodu, tak to stálo za to. Jinak nové volby.
  milan brno
  • je
   23.4.2007 13:06

   to jen paskvil,k ale lepší něco než nic. nové volby by mohly katapultovat ke korytům zase socialisty, ostatně, jestli ani tento paskvil neprojde, jako že si myslím, že ne, tak nás nic jiného nečeká. vidím to černě.
   keris
 • Nemám
  20.4.2007 12:10

  ho rád,ale za to co udělal -to že takovou kravinu nepodpoří - klobouk dolů!
  Luděk
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba