Ropný trh jakoby se vracel zpět v čase do letošní zimy, kdy cena černého zlata rapidně poklesla a vše zachránila až jednání Saúdské Arábie a dalších zemí nejen z řad OPEC o možném zmrazení produkce na lednových úrovních. Ačkoliv se většina analytiků tehdy domnívala, že šance na takovou dohodu v té době byly skutečně minimální, trh propadl euforii a naděje na shodu, která stabilizuje cenu barelu, vytáhly ropu z několikaletých minim. K dohodě na dubnovém setkání kvůli neshodám Saúdů a Íránců samozřejmě nedošlo. Výroky Saúdské Arábie o plánovaných jednáních, jejichž součástí mohou být i diskuze o krocích ke stabilizaci cen, však už zase pohání optimismus ropných býků.
Po rekordních sázkách na pokles cen černého zlata tak spekulanti znovu obracejí a zvyšují sázky na růst ropy WTI nejvíce od letošního ledna. Ceny i sázky vzrostly právě poté, co 8. srpna prezident OPECu oznámil, že organizace plánuje na září neformální setkání v Alžíru. Saúdská Arábie následně minulý čtvrtek naznačila, že je připravena projednávat korky ke stabilizaci ropného trhu. Slova Rijádu se rozhodně neminula účinkem.
Sázky na růst ceny ropy WTI opět šplhají vzhůru

Cena ropy WTI modře a dlouhé pozice na ropu WTI bíle.
Saúdský ministr pro energetiku Khalid Al-Falih doslova uvedl, že jednání mezi členy OPEC a dalšími producenty by mohla vyústit v kroky ke stabilizaci trhu. Hedge fondy se nenechaly zahanbit a dlouhé pozice na severoamerickou WTI navýšily v týdnu do 9. srpna podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures o 17154 futures a opčních kontraktů. Dlouhé pozice peněžních správců na ropě WTI tak stouply na 322594 futures a opčních kontraktů, tedy nejvýše od května 2015. Ropa WTI ve zmíněném týdnu přidala 8,3 procenta.
Je otázkou, zda tentokrát bude dohoda mezi klíčovými producenty ropy možná. Nicméně otevřenost jednat, kterou Rijád proklamuje, je přinejmenším dobrým znamením. Írán, jehož nechuť zmrazit produkci se stala v dubnu hlavní překážkou k jakékoliv dohodě, měl od ledna dost příležitostí navýšit po zrušení sankcí proti tamnímu jadernému programu produkci a i proto by mohl právě Teherán být tentokrát o něco otevřenější diskuzi.
Co se týče světových rafinérií, ty budou muset podle čtvrtečních informací IEA v tomto čtvrtletí zpracovat rekordních 80,6 milionu barelů ropy, aby vstřebaly historicky nejvyšší produkci některých států Perského zálivu. Právě Mezinárodní energetická agentura minulý týden uvedla, že trh se blíží rovnováze a ceny ropy by se tak bez ohledu na neočekávané události v příštím roce mohly pohybovat kolem 55 dolarů za barel. Ceny ropy by však mohly tížit kupříkladu rostoucí zásoby surové ropy v USA. Ty podle americké EIA v týdnu do 5. srpna stouply o 1,06 milionu barelů denně. Zároveň slábne i poptávka rafinérií ve Spojených státech po surové ropě. V posledních pěti letech v období od července do října žízeň rafinérií po ropě v průměru klesala o 1,2 milionu barelů denně. V minulém týdnu navíc opět vzrostl počet aktivních vrtných souprav ve Spojených státech a to o 15 na 396 aktivních vrtů.
Ať již Saúdové jen mluví do větru ve snaze zabránit dalšímu propadu cen ropy nebo ne, černé zlato roste díky spekulacím na čerstvá srpnová maxima. Barel referenčního Brentu se obchoduje za více než 47 dolarů a WTI za bezmála 45 dolarů. Jen od začátku srpna Brent přidal 11 procent.
Zdroj: BBG, RRTS