Produkce ropy ve Spojených státech stoupá, dovoz roste na nejvyšší úrovně od roku 2012 a spekulanti sází vše na pokles cen. Sezonní slabost ropného trhu by podle peněžních správců totiž měla sehrát svou roli i letos.
Právě hedge fondy po propadu černého zlata na nejnižší úrovně za poslední více než 3 měsíce navyšují sázky na pokles cen ropy na rekordní úrovně. V týdnu do 2. srpna dokonce zvedly krátké pozice na severoamerické ropě WTI na 218623 futures a opčních kontraktů, podle údajů americké Komise pro obchodování s komoditními futures se jedná o zdaleka nejvyšší úroveň od roku 2006, kdy data začala poskytovat. Sázky na pokles černého zlata se v posledních 3 týdnech prakticky zdvojnásobily. Oproti tomu čisté dlouhé pozice spadly o 28 procent a nacházejí se nejníže od ledna.
Krátké pozice peněžních správců na ropě ve srovnání s cenou WTI

Okolnosti se pro ropu opět nezdají být příliš příznivé. Zásoby surové ropy v USA v minulém týdnu již druhý týden po sobě vzrostly. K tomu přispěl i nárůst dovozu nejrychlejším tempem od roku 2012. Zvýšení dodávek navíc přichází v době, kdy se rafinérie chystají na sezónní údržbu, což povede k poklesu poptávky po surové ropě. I proto ropa posledních pět let v září padala. Americké zásoby ropy stouply v týdnu do 29. července na 522,5 milionu barelů, což představuje nejvyšší sezónní úroveň za poslední desetiletí. Dovoz stoupl na 8,74 milionu barelů denně, tedy nejvýše do října 2012. Těžaři v USA zvýšili minulý týden počet aktivních ropných vrtů na 381, aktivita vrtných souprav tak podle Baker Hughes zaznamenává nejdelší nárůst od 28. srpna. Dobrou zprávou byl pro ceny ropy pokles zásob benzínu.
Rafinérie v týdnu do 29. července fungovaly na 93 procentech kapacity, nejvyšší úrovni od listopadu. Nárůst aktivity zpracovatelů ropných produktů v červnu a červenci není ničím neobvyklým, rafinérie tak vychází vstříc vrcholné poptávce po benzínu v hlavní letní sezoně. Marže rafinérií jsou ale malé, růst globální poptávky zpomaluje a blíží se navíc období slabší poptávky nejen po surové ropě, ale i ropných produktech. Podle některých analytiků nás tak čeká klasický podzimní útlum. Severoamerická WTI 1. srpna ukončila obchodování 22 procent pod vrcholem z letošního června a vstoupila tak dle obecné definice na medvědí trh.
Ačkoliv nárůst medvědích sázek spekulantů na ropu může způsobit, že trh bude zranitelnější. Poslední tři vrcholy sázek na pokles černého zlata byly následovány zisky v rozmezí 29 až 95 procent. Na počátku týdne ropa WTI i referenční Brent sbírají více než procentní zisky hlavně díky spekulacím o obnovení jednání o omezení produkce v řadách Organizace zemí vyvážejících ropu. Za snahami o dohodu údajně stojí Venezuela, Ekvádor a Kuvajt. Že i takové spekulace umějí s trhy zahýbat, jsme se mohli přesvědčit letos v únoru či březnu.
Zdroj: BBG, RRTS