Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fiřt: Ceny elektřiny porostou rychlým tempem

Fiřt: Ceny elektřiny porostou rychlým tempem

11.06.2007 13:46
Autor: ČTK

Praha 11. června (ČTK) - Ceny elektřiny v budoucnosti dále porostou rychlým tempem. Dnes to na energetickém kongresu IIR Čepkon řekl předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt s tím, že růst způsobí nízká nabídka elektrické energie. Konkrétní čísla ale neuvedl. Naopak cena plynu se podle něj letos příliš nezvýší.

Podle Fiřta poroste především neregulovaná část ceny elektřiny; ta se bude blížit cenám elektřiny v okolních zemích. Stále však bude o něco nižší než v sousedních zemích díky nižším poplatkům za přenos.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner k tomu uvedl, že podle odhadů se výroba a spotřeba energie v ČR vyrovná v letech 2009 až 2012. Pak bude energetických zdrojů nedostatek, elektřinu zároveň nebude možné dovážet, je tedy nutné, aby vláda našla rychle řešení. Více než 90 procent elektřiny je vyrobeno v uhelných a jaderných elektrárnách. Černé uhlí bude vytěženo v roce 2020, odhadl Hüner.

Trh s elektřinou se otevřel loni a trh s plynem letos. Oba trhy jsou však podle Fiřta stále nefunkční. Například na trhu s plynem obchodníci nenabízejí dodávky plynu malým a středním zákazníkům, na trhu s elektřinou jen málo subjektů využilo možnost změnit dodavatele elektřiny.

V rámci EU má jednotný trh s elektřinou a plynem podle Fiřta slabá místa v infrastruktuře, nejsou daná jasná pravidla pro spolupráci, je nedostatek zdrojů, přitom roste cena i spotřeba energie i závislost na dovozech. Proto vidí Fiřt jednotný energetický trh v rámci EU jako nereálný.

V roce 2007 vzroste cena elektřiny pro domácnosti o 7,9 procenta. Cena plynu ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla a poroste i ve třetím čtvrtletí letošního roku.


Váš názor
 • Vše bude jinak
  12.06.2007 9:55

  Pan Hüner je bez jakýchkoliv pochyb prvotřídním odborníkem na svém místě. O čem však tito pánové a dychtiči po stamiliónových manažerských prémiích z manažerských opcí ČEZu nemají ani páru, je (čistě "hypotetická") možnost, že několik obyčejných malých lidiček veřejně představí nenápadnou technickou inovaci, ...... a změní svět. Svou inovaci prodají tisícům subjektů a všichni postaru uvažující hoši budou koktat: Předložené analýzy expertů uváděly že máme koupit další beznadějnou elektrárnu v Bazilišizkánu.... Přesný termín této opravdu kvalitní zábavy si upřesníme později.
  Avenger
 • pak si akcie čezu klidně ponechám
  11.06.2007 13:52

  -
  lze-li brát slova pana Fiřta vážně,
  • klidně si je nechej
   11.06.2007 16:58

   ...ale pak je můžeš klidně vyhodit, až zasáhne spravedlivý Allah
   allah
   • jsi syn Allahův
    12.06.2007 10:06

    s malám a?
    jak to můžeš vědět?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)