Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když chytré peníze odcházejí, kdo je nahradí?

Když chytré peníze odcházejí, kdo je nahradí?

19.6.2007 12:20

V rámci rostoucího povyku kolem IPO Blackstone bývá často zmiňována úspěšnost této společnosti zaměřující se na investice do hedge fondů a private equity. Její hlavní private equity portfolio údajně dosáhlo od svého vzniku v roce 1987 30,8% roční návratnost, portfolio orientované na nemovitosti 38,2% a hedge fondy a investice do mezzanine dluhu 13% a 16%.

Čísla jsou to na první pohled zajímavá, a to, že byla dosažena na masivním objemu investovaného kapitálu (celkem přes 100 miliard USD), jim dodává na důležitosti. Detailnější pohled na ně ale vyžaduje i posouzení druhé strany mince – požadované míry návratnosti na tyto investované fondy. Dejme tomu, že relevantní bezrizikový výnos byl na úrovni 3-4% a prémie akciového trhu 5-6%. Jsme tedy na cca 8-10% požadované návratnosti při diverzifikované investici do akcií. Z tohoto pohledu jsou uvedená čísla krásná. Dovoluji si ale tvrdit, že investice této společnosti jsou povětšinou znatelně více zapáčeny (vyšší podíl dluhového financování), než je jakýsi průměr trhu – např. dvojnásobné zapáčení by nám zvedlo požadovanou míru návratnosti na cca 16%. A k tomu je pro část investic nutno zvážit minimálně dva další faktory – tzv. diskont za neobchodovatelnost (jehož relevantní velikost se pohybuje někde mezi 10% - 20%) a to, že čím menší je společnost, tím roste její požadovaná míra návratnosti nad úroveň odvozenou výše (rozdíly mezi největšími a nejmenšími společnostmi se mohou pohybovat na úrovni dodatečných 10%). Návratnost desítek procent ročně pak není nic, co by se muselo odchylovat od toho, co odpovídá charakteristice dané investice. Samozřejmě, že při pohledu zpět je to něco jiného, než při pohledu do budoucnosti.

Uvedená, možná na první přečtení trochu složitá, hra s čísly nemá za cíl přesně posoudit historickou návratnost, ale dát určitou perspektivu v médiích prezentovaným číslům. Pointou ale je zejména to, že i kdyby se historicky návratnost pohybovala ještě výše, nic to neříká o tom, jaká bude příští rok, natož za ještě větší dobu. Daleko větší váhu v tomto odhadu, respektive v odhadu atraktivnosti investice do Blackstone, má např. navrhované přesunutí private equity firem ve Spojených státech do vyšší úrovně zdanění (na což nyní doplácí akcie obchodované private equity společnosti Fortress Investment Group), trochu „exotický“ status akcií-neakcií plánovaných pro IPO (znemožňující např. aktivní roli nějakého z minoritních akcionářů) a zejména pak to, že je to část peněz insiderů, co by nyní měly vystřídat peníze zvenčí a to při transparentnosti, která zřejmě podle komentářů ani po IPO nedosáhne úrovně běžné u ostatních společností.

Tak, či onak, toto IPO bude určitým mezníkem ve vývoji akciových trhů díky jeho velikosti a zejména díky uvedení v podstatě nového (a mnohými neprávem zatracovaného) odvětví na trh (nepočítaje zmiňovanou Fortress Investment Group).


Váš názor
 • BX-pro patrii
  19.6.2007 15:38

  Mohli byste ten clanek zveřejnit celý? Stejně tam asi nic, co se neví, nepíšete. Díky
  martin
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university