Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Dolar je vůči euru i přes horší makročísla na koni, forint zachránily spekulace o intervenci NBH

    Dolar je vůči euru i přes horší makročísla na koni, forint zachránily spekulace o intervenci NBH

    16.08.2007 10:09
    Autor: 

    Koruna vůči euru včera s nepochopitelnou korelaci s párem USD/JPY znovu zpevnila a měnový pár EUR/CZK sestoupil na nižší hladinu. Nízko úročeným měnám (tedy koruně a yenu) se totiž včera opět dařilo, neboť investoři s postupujícím výprodejem akcií dále likvidovali rizikové pozice carry trade obchodů. EUR/CZK se tak podařilo prorazit hranici podpory na úrovni 27,90 a pod ní i zakotvit. Trh byl přitom zcela v zajetí dění na globálních trzích a ignoroval zprávy o tom, že šance na přijetí daňové reformy včera výrazně vzrostly. Podporu koruně ale poskytl viceguvernér L. Niedermayer, který se vyjádřil pro další růst sazeb, protože kurz koruny již bance nepomáhá v boji s inflací.
    Dnes při prázdném kalendáři bude koruna opět pod vlivem událostí na světových trzích. Nervozita spolu s averzí k riziku na trzích zatím přetrvává, a to může korunu minimálně začátkem obchodování dále posílit k hranici EUR/CZK 27,80.

    Euro vůči dolaru včera dále ztrácelo, po ranních EUR/USD 1,3531 končilo v USA na 1,3421. Trh ignoroval statistiky z USA signalizující mírný pokles inflace. Přestože se dále zvýšilo očekávání, že Fed sníží sazby, hlavním hybatelem trhů zůstaly obavy z rizikovějších aktiv, a to nahrává nyní dolaru. Obě měny, tj USD i euro, ale ztrácely vůči yenu.
    Dnes bude zveřejněna inflace eurozóny a data z amerického stavebnictví. Oba údaje by měly klesat, na vývoj měnového páru EUR/USD to ale bude mít zřejmě opět minimální dopad. Dnešní pokles asijských akciových trhů naznačuje, že obavy ze špatných úvěrů přetrvávají, a to minimálně dopoledne nevěstí pro společnou měnu nic dobrého.

    Rastúca averzia voči riziku včera spôsobila ďalšie oslabenie slovenskej koruny na 33,62 EUR/SKK. Dnes bude publikovaná júlová harmonizovaná inflácia, ktorá by mala potvrdiť priaznivý inflačný vývoj. Na kurz však vplyv mať nebude, ale centrálna banka ju zvyčajne komentuje. Pre korunu tak ako v predchádzajúcich dňoch podstatný hlavne vývoj globálnej averzie voči riziku. Obchodovanie môže byť naďalej volatilné s pohybom kurzom na obidve strany.

    Zlotý včera oslabil. V Polsku byl svátek, a tak měnu plně ovlivnilo zahraničí. Nálada vůči střední Evropě zůstala negativní, a proto poslala polskou měnu dolů, měnový pár EUR/PLN končil na 3,8375.
    Dnešní polská data jsou pro peněžní trhy méně významné. Růst mezd by měl zpomalit a uklidnit centrální banku, zlotý ale bude opět pod vlivem nálady vůči emerging markets. A ta bude nejméně zpočátku pro zlotý opět nepříznivá.

    Forint ve středu jen mírně ztratil, po ranních EUR/HUF 258,75 uzavíral na 258,90. Maďarská měna se přitom v průběhu dne dotkla úrovně 259,3. Ještě dopoledne se však vyrojily pověsti, že NBH intervenovala ve prospěch forintu a že se uvažuje s opuštěním fluktuačního pásma. A to nakonec uchránilo maďarskou měnu před výraznějšími ztrátami.
    Dnes při absenci domácích událostí bude forint opět ve vleku nálad na globálních trzích. Ty minimálně zpočátku dne budou ještě negativní, maďarští obchodníci ale věří, že forint po výrazných ztrátách předešlých dnů by mohl být brzy pro investory zajímavý.

    (ČSOB - denní finanční zpravodaj)

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board