Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Lékaři se s pojišťovnami nedohodli na úhradách péče pro rok 2008

ČTK: Lékaři se s pojišťovnami nedohodli na úhradách péče pro rok 2008

21.09.2007 12:59
Autor: 

Praha 21. září (ČTK) - Lékaři se dnes nedohodli s pojišťovnami na úhradách péče pro příští rok. Dohodovací řízení o cenách zkrachovalo. Zvýšení částky pro praktické lékaře napadli ambulantní specialisté. Proti byli ale v podstatě všichni zdravotníci a chtěli také víc peněz, než jim pojišťovny nabízely. ČTK to sdělil viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. O úhradách péče bude nyní rozhodovat ministerstvo zdravotnictví. Musí tak učinit do 60 dnů.

Na protest proti návrhu úhrad za péči pro příští rok uzavřela většina praktických lékařů ve středu na celý den své ordinace. Podle praktiků byly plánované ceny příliš nízké. Kvůli nedostatku financí jsou prý jejich ambulance téměř neudržitelné, modernizovat vybavení a zlepšit komfort pacientů není možné a o obor nemají mladí lékaři zájem.

Praktičtí lékaři dostávají na každého pacienta, kterého mají v kartotéce, 36 korun měsíčně. Požadovali 55 korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim po vyjednáváních nabídla 42 korun, zaměstnanecké pojišťovny pak 40. Některé výkony a ošetření se hodnotí body. Hodnota bodu je nyní 92 haléřů. VZP ji zvednout nechtěla, zaměstnanecké pojišťovny byly ochotny dát korunu. Příjmy praktiků by tak podle návrhu mohly vzrůst v příštím roce o 15 procent. Zvýšení prostředků na primární péči by tak bylo výraznější než do jiných oborů.

Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek po středečním protestu řekl, že věří, že ambulantní specialisté a další kolegové při dnešním závěrečném jednání "budou s praktiky solidární" a podpoří je. Podle vedení sdružení praktiků je totiž primární péče v ČR dlouhodobě podfinancována. Zatímco v zahraničí do ní plyne asi desetina výdajů na zdravotnictví, v ČR je to necelých pět procent. Tento podíl navíc postupně klesá.


Váš názor
  • stačilo by
    21.09.2007 13:57

    Max.počet pacientů u lékaře prý je 2500. Mnohde již neberou další pacienty. Paušálem za pacienty 90000 Kč/měsíčně + další za body. Fakt, to by mi nestačilo.
    ctec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data