Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Krize bude mít těžký dopad na ekonomiku a zaměstnanost

Greenspan: Krize bude mít těžký dopad na ekonomiku a zaměstnanost

23.10.2008 17:35
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Nynější finanční krize je nepředvídatelné "tsunami, které přichází jednou za století", a bude mít těžký dopad na americkou ekonomiku a zaměstnanost. Řekl to dnes na slyšení uspořádaném Kongresem bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. Dodal, že počínání finančních institucí v této krizi jej "šokovalo".

Greenspan řekl zákonodárcům, že již v roce 2005 měl obavy z podhodnocování finančních rizik, avšak krize se rozšířila tak, že to překonalo všechny představy. "Ti z nás, kdo věřili, že úvěrové instituce budou chránit majetek akcionářů, jsou nyní šokováni a nevěří svým očím," řekl Greenspan ve výboru pro vládní reformu Sněmovny reprezentantů, který pořádá slyšení o příčinách a řešení finanční krize.

Greenspan vedl Fed 18,5 roku do počátku roku 2006 a v 90. letech byl považován za strůjce rekordně dlouhé konjunktury. Později jej však kritici obviňovali z toho, že příliš dlouhým udržováním nízkých úroků a laxním přístupem k finančním inovacím položil základy nynější krize.

"Vzhledem k dosavadním finančním škodám si nedovedu představit, jak bych se mohl vyhnout výraznému vzestupu propouštění a nezaměstnanosti," řekl Greenspan. Podotkl, že domácnosti se nyní pokoušejí adaptovat na rychlé omezování dostupnosti úvěrů, hrozby pro penzijní fondy a zhoršenou situaci na trhu práce.

Greenspan je hlavní postavou dnešního slyšení. Na jiném místě Kongresu dnes rovněž vystoupil Neel Kashkari, prozatímní šéf vládního programu na záchranu finančního systému, na nějž má být vynaloženo až 700 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Kashkari v bankovním výboru Senátu prohlásil, že od minulého týdne vláda v realizaci balíku učinila "ohromný pokrok" a to se již projevuje v řadě známek zlepšení na trzích a v důvěře finančních institucí.

Greenspan za jádro krize označil sekuritizační systém, v němž se aktiva typu hypoték sestavují do cenných papírů a ty se pak prodávají investorům. Poptávka investorů po těchto aktivech však byla podle Greenspana "nadměrná" a byla uspokojována prudkým růstem objemu nestandardních hypoték, tedy segmentu, kde pak loni celá krize začala.

Greenspan ovšem nenaznačil, odkud se vzala tato "nadměrná poptávka". Ekonomové ji vesměs vysvětlují právě příliš uvolněnou úrokovou politikou v USA a obrovským přílivem finančních přebytků ze zahraničí, zejména z Číny a ropných zemí, které tím kryly vysoké americké platební deficity.

"Následný prudký nárůst globální poptávky po amerických nestandardních hypotečních aktivech ze strany bank, hedgeových a penzijních fondů, podporovaný nereálně pozitivními ratingovými známkami úvěrových agentur, byl podle mého soudu, jádrem problému," řekl Greenspan.


Váš názor
  • napdpis článku
    23.10.2008 18:44

    LONDON (MarketWatch) - For a man who was once remarkably hard to decipher, Alan Greenspan is now as clear as an empty Lehman Brothers office
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y