Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nassim Nicholas Taleb a jeho černé labutě…

Nassim Nicholas Taleb a jeho černé labutě…

09.06.2009 9:20
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Nikdy nevěřte nikomu, kdo nosí kravatu“ – N.N. Taleb

V jednom z předchozích sloupků jsem se v krátkosti věnoval několika neortodoxním investorům dneška s tím, že se k tomuto tématu ještě vrátíme. Dnes tento slib plním a začínám osobou, která představuje vzácnou kombinaci investičního praktika a akademika – Nassim Nicholas Taleb.

N. N. Taleb je původem z Libanonu a jeho rodina se až do roku 1975 poměrně významně podílela na politickém směřování země. Pradědeček a pra-pradědeček z matčiny strany byli vicepremiéry Libanonu, jeho pradědeček z otcovy strany byl soudcem Nejvyššího soudu. Vzhledem k tomuto zázemí se nelze divit, že N.N. Taleb dostal to nejlepší vzdělání, jaké bylo dostupné – bakalářské a magisterské tituly z University of Paris, MBA na Wharton School při University of Pennsylvania a PhD v „Management Science“, taktéž z University of Paris. V současnosti je emeritním profesorem na Polytechnic Institute of New York University a hostujícím profesorem na London Business School. Hovoří anglicky, francouzsky a arabsky, má konverzační znalost italštiny a španělštiny a je schopen číst texty v klasické řečtině, latině, aramejštině a hebrejštině.

Ta praktická část jeho života je neméně zajímavá, byť on sám prohlašuje, že se stal obchodníkem s deriváty jenom proto, aby se mohl později v klidu věnovat akademické a filozofické dráze a nemusel se starat o peníze. Během jeho kariéry se snažil aplikovat výsostně skeptické a anti-matematické přístupy k řízení rizika, zcela pohrdal (a pohrdá) statistiky a konvenčními finančními resp. ekonomickými akademiky. I přesto dokázal vystřídat prominentní pozice u bank jako UBS AG, CS-First Boston, Banque Indosuez, CIBC-Wood Gundy, Bankers Trust a BNP Paribas. V současnosti působí jako investiční poradce firmy Universa Investments, vlastněné a řízené Markem Spitznagelem.

Jeho pravděpodobně nejznámější práce, shrnutá v knize „The Black Swan“, se zabývá teorií nečekaných jevů – tzv. černých labutí. Jde o jevy nebo události, které mají široký dopad, jsou jen velmi nesnadno predikovatelné a zcela popírají veškerá očekávání. Mezi ty hlavní řadí N.N. Taleb zejména nárůst významu Internetu a osobního počítače, první světovou válku a útoky na New York z 11. září 2001. Jak však poznáme, že ten který jev je „černá labuť“? Podle Talebovy teorie musí splňovat následující kritéria: a) je překvapivý, b) má signifikantní dopad na společnost, c) po jeho proběhnutí jej všichni začnou racionalizovat se slovy „to přece bylo jasné jak facka“.

Víme-li už, co je jev definovaný jako „černá labuť“, nabízí se otázka jak se takovémuto jevu bránit. Podle N.N. Taleba není cílem předpovídat s vysokou dávkou jistoty tyto jevy jako takové, ale budovat systémy odolné proti negativním „černým labutím“ a současně schopné využít příležitostí prezentovaných těmi pozitivními. Podle jeho úvah jsou například banky extrémně náchylné na negativní „černé labutě“ zejména proto, že jejich systémy řízení rizika jejich dopad resp. rozsah podceňují (viz. kreditní krize a problémy spojené s instrumenty typu CDO/ABS…). Současně se Taleb domnívá, že „černá labuť“ do značné míry závisí na osobě pozorovatele a ilustruje tento přístup na uvažování vánočního krocana. Tento krocan je den po dni krmen zrním s cílem vykrmit jej pro vánoční stůl. Krocan se však na základě minulé zkušenosti (pravidelné krmení) domnívá, že to takto půjde donekonečna a proto je pro něj velikým překvapením (negativní „černá labuť“), když jde po cca 1,000 dnech krmení „pod nůž“. Z pohledu řezníka jde o očekávaný jev a proto o jev nepřekvapivý. Pocity krocana se nepodařilo zdokumentovat, ale umím si představit jeho nekonečné překvapení, když dosud nepřerušená řada pozitivních zážitků došla truchlivého konce. Proto se N.N. Taleb domnívá, že je mnohem důležitější identifikovat oblasti, kde by jedinec nebo systém „mohl být krocanem“, eliminovat je a obrátit tak „černé labutě“ v ty „bílé“. 

Chcete-li vidět N. N. Taleba naživo v jednom z posledních vystoupení - kde se mu mimo jiné podařilo totálně zostudit nebohou moderátorku - pusťte si následující video.Váš názor
 • KNIHA FREE
  16.06.2009 14:39

  Pre tých, ktorí by chceli si chceli prečítať túto: The Black Swan . Link - http://rapidshare.com/files/218920847/Taleb-tbs.rar
  Open_mind
  • Re: KNIHA FREE
   14.07.2009 20:19

   díky, prečítal, dobré je to.
   rom
 •  
  12.06.2009 15:07

  Zmiňovanou knížku " The Black Swan" doporučuji přečíst. Člověk v ní najdu spoustu jízlivého, suchého humoru, a v závěru zjištění, že v jednoduchosti je krása, a že by člověk vždycky měl používat hlavně selský rozum. Pro mě bylo příjemné zjistit, že si někdo druhý myslí zhruba totéž jako já.
  Milan
 • Elektrony
  12.06.2009 10:06

  Viděl jsem konstrukci pokusu střílení elektronů. Bez pozorovatele se chovali jinak než s pozorovatelem. Z toho plyne, že pozorovatel svým pozorováním ovlivnil jejich chování. No není to super?? :))
  Bondy
 • Krocan
  09.06.2009 10:06

  Hezká úvahu, ale taková akademická. Z logiky věci je událost překvapivá, pokud překvapí. Pokud mě nepřekvapí, že překvapí, není překvapivá tak zcela... :-))). Trochu mi to připomíná, že trh očekával výrazně odlišnou figuru, než trh očekával....
  Bezmozek
  • Re: Krocan
   11.06.2009 13:35

   Me to naopak akademicke neprislo. Je to zajimava uvaha, ktera prinasi do hry pozorovatele. Podobne jako treba ve fyzice. Diky tomu, moment prekvapeni muze zazit krocan.
   duncan.idaho
Aktuální komentáře
22.09.2020
22:04Wall Street zakončila po čtyřech dnech v plusu, Amazon +6 %  
18:04Amerika plná příležitostí! Nakupujte u Patrie do konce roku bez poplatku
17:21Zájem o riziko se opatrně vrací, dolar však posiluje dál  
17:16Levná ropa = brzda elektromobilům?
16:32Prymula chce zkrátit otevírací dobu barů a volno ve školách 25.9.
16:10ETF na zlato po poklesu cen opět lákají investory
15:03Del Negro: Co může za stabilní inflaci?
13:29Natixis: Komu monetární politika bere a komu dává
13:00Hypoteční banka, a.s. - Pololetní zpráva 2020 a Oznámení o výplatě úrokových výnosů HZL HB
12:49Reuters: Deutsche Bank kvůli viru zavře pětinu poboček
11:47Avast: Už není za hubičku (nové doporučení a cílová cena Patrie)  
10:56Česká zbrojovka stanovila cenové rozpětí k IPO. Tady jsou podrobnosti
10:30Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
10:09Šok odezněl a akcie se vydávají vzhůru. Euro i koruna však zůstávají pod tlakem  
9:06Rozbřesk: Koruna se bojí jestřába Prymuly a dalšího lockdownu
8:55Avast s novou cílovou cenou a doporučením, Česká zbrojovka odhalila podrobnosti IPO. Evropa míří do zeleného  
8:18WSJ: Čína chystá černou listinu technologických firem z USA
8:14Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 mld. dolarů
6:03CNBC: Drobní investoři se snaží porazit trh. Může to skončit špatně
21.09.2020
22:23Projev Babiše: Výzva k nosení roušek, vlažné přiznání pochybení

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
  General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - PMI v průmyslu
  14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba