Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Skutečná krize teprve přijde

Faber: Skutečná krize teprve přijde

17.7.2009 12:29

Ještě jsme neviděli konec krize a to i přes fakt, že všichni mluví o „zelených výhoncích“. Růst trhů není způsoben ničím jiným, než nadměrnou likviditou, dodávanou na trh centrálními bankami, uvedl v rozhovoru pro CNBC známý švýcarský investor Marc Faber, autor sledovaného Gloom, Boom and Doom Report (viz také názor Marka Mobiuse ZDE).

„Pokud pumpujete peníze do systému a vytváříte obrovské fiskální deficity, tvoříte tak volatilitu,“ vysvětluje důvody svého postoje Faber.

„V březnu jsme viděli jen dočasné dno, současná rally s námi zůstane po následující přibližně rok, možná i 18 měsíců… skutečná krize nastane mnohem později, a tato krize vyčistí systém,“ dodal Marc Faber, který předpověděl někdejší asijskou krizi devadesátých let a splasknutí internetové bubliny.

Na otázku, kdy by se tak mělo stát, Faber odpověděl, že nemůže předpovědět žádné přesné načasování. „Může to být v horizontu pěti, deseti let, ale určitě to není poslední krize.“

„V současnosti existují dva protichůdné pohledy. Jedni věří, že velkým nebezpečím je deflace, související s poklesem cen aktiv a kolabující poptávkou. Druzí se naopak domnívají, že největším rizikem je inflace a slabý dolar,“ řekl Faber v rozhovoru pro CNBC.

Podle Fabera lze obecně říci, že v krizích, jako je ta současná, dochází ke značnému poklesu poptávky a vzniku nadbytečných výrobních kapacit, což za normálních podmínek vede k deflaci. Hrozba deflace pak nutí vlády k tvorbě těchto obrovských deficitů, vysvětlil Faber, proč patří do druhého tábora ekonomů, obávajících se inflace.

„Nyní zde již máme „tiskaře peněz“, pana Bernankeho a Mervyna Kinga… Nikdy v historii lidstva jsme nebyli svědky toho, že by všechny vlády pumpovaly peníze do systému,“ upozorňuje Faber.

Jednou z možností, jak se vypořádat s krizí, by podle známého investora bylo propustit polovinu vládních úředníků na celém světě, protože pokud vládní aktivity přesunou do soukromého sektoru, ekonomika začne být více dynamická.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 •  
  17.7.2009 16:52

  ale copak, zeby vladni urednik??
  Radek
 • Jak se vypořádat s krizí
  17.7.2009 16:24

  Kdyby pan Faber nikdy nic doposud a ani v budoucnu neřekl a neudělal, tak za návod jak se vypořádat s krizí - poslední věta - má můj hluboký obdiv.
  • Re: Jak se vypořádat s krizí
   17.7.2009 16:46

   Hloupá populistická "řešení" mají tu vlastnost, že se vždycky objeví spousta lidí, kteří jim nadšeně tleskají, aniž by se nad nimi alespoň trochu zamysleli.
   Azazel
   • Azazel
    17.7.2009 17:00

    no a presne takova hloupa populisticla reseni produkuji vlady po celym svete prinejmensim z 90ti%.
    hm
   •  
    17.7.2009 16:56

    Souhlasím populistická řešení jsou ta nejhorší a nic neřeší....a také se obávám inflace i když hrozba deflace je podle mě podobná
    Tolli
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data