Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wall Street balí hypoteční dluh do kabátu AAA dluhopisů. Řešení nebo déja vu počátku krize?

Wall Street balí hypoteční dluh do kabátu AAA dluhopisů. Řešení nebo déja vu počátku krize?

24.8.2009 15:46
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Investiční banky na Wall Street v těchto měsících ve velkém měřítku konvertují starý hypoteční dluh do nové podoby AAA dluhopisů, které pak nabízejí na trhu jako nový produkt. Proces může být „řešením“, co učinit s miliardami dolarů hypoték, které stále stresují finanční systém. Je však příliš podobný tomu konceptu, který stál na počátku světové finanční krize. „Je v tom trocha deja vu,“ říká profesor ekonomie na Arizona State University, Herbert Kaufman.

Když ceny nemovitostí vyletěly vzhůru, banky nabraly riskantní hypotéky, „namíchaly“ je s kvalitními hypotékami a drink prodaly jako vysoce hodnocené dluhopisy, které investoři dychtivě nakupovali. Banky postupně přicházely se stále rizikovějšími hypotékami, často pro lidi, kteří si je nemohli dovolit. Když se trh nemovitostí zhroutil, určit hodnotu těchto dluhopisů se stalo téměř nemožné. Banky a pojišťovací společnosti, které dluhopisy držely, je nechtěly vyprodávat za „prašivé“ ceny, protože věděly, že za nimi stojí část velmi kvalitních hypoték. Kupující zase za produkty nemovitostní bubliny nechtěli platit plnou cenu…

V těchto měsících banky znovu míchají – kvalitní dluhopisy s méně kvalitními do nového dluhového nástroje tak, aby výsledek ještě dosáhl na hodnocení AAA, známku „nejjistější investice, jakou můžete nakoupit“, v realitě však hlavně investice, jakou nakoupit smíte. „Z dluhu hodnoceného A máme produkt s hodnocením AAA,“ říká Richard Reilly, analytik White & Case v New Yorku. Na Wall Street tyto dluhové nástroje dostaly přezdívku Re-Remic. Kaufman přesto vnímá rozdíl mezi situací před krizí a dnešními nákupy ze strany investorů a hedgeových fondů, ochotných podstoupit vysoké riziko za vysoký zisk. „Investoři do těchto dluhopisů vědí dobře, co kupují,“ říká Kaufman. „Jsme definitivně zpět ve finančním inženýrství, ale dělaném jinak, než před předchozím pádem do pořádného bláta,“ dodal. Hodnocení AAA je pro obchod klíčové, umožňuje dluh prodat penzijním fondům, investičním společnostem a dalším investorům, kteří předpisově smějí držet jen „top dluh“. K tomu přistupují nároky na kapitál, které jsou u AAA dluhopisů pod polovinou úrovně pro dluhopisy hodnocené na stupni A.

Rizikem je především další pokles trhu nemovitostí. Značné riziko na sebe berou také ratingové agentury, které „razítkují“ tyto nové dluhové nástroje. Otázkou je také hodnota podkladových aktiv.

Administrativa Baracka Obamy pracuje na plánu, který má umožnit bankám nákupy a prodeje rizikovějších dluhopisů. PPP partnerství ohlášené letos na jaře je ještě v přípravě, má investorům pomoci snadněji určit hodnotu těchto dluhopisů. Vytvořením Re-Remics tento proces samy mohou pomoci započít.

Podle analytiků banky zdvojnásobily konverze kolaterizovaných dluhových obligací (CDO) do Re-Remics. „Wall Street má tendenci tlačit nové myšlenky,“ říká Brian Bowes, šéf tradingu s hypotékami v Hexagon Securities v New Yorku a zároveň upozorňuje: „Mnoho tržních inovací započalo na dobré myšlence, ale velmi často se zvrhlo a rozvinulo v řadu mnohem rizikovějších verzí stejného konceptu. Tentokrát to zřejmě ale bude trvat mnohem delší dobu.“

(Zdroj: AP)


Váš názor
  •  
    24.8.2009 19:55

    Chaa, jen to prejmenovali:))) Chudaci penzijni fondy (pardon, chudaci stradatele na penzi), muzou kupovat jen AAA, cili maji na vyber bud tuhle s*acku nebo dluhopisy USA. Absolut misery.
    Cedr
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba