Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Ekonomika se odráží ode dna zhruba v souladu s prognózou, inflace setrvává hluboko pod pásmem cíle centrální banky

ČNB: Ekonomika se odráží ode dna zhruba v souladu s prognózou, inflace setrvává hluboko pod pásmem cíle centrální banky

9.12.2009 13:53
Autor: 

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ poklesl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 3. čtvrtletí 2009 meziročně o 4,1 %, když mezičtvrtletně byl zaznamenán jeho nárůst o 0,8 %. Oproti prognóze ČNB je vykázaný meziroční pokles HDP o 0,8 p.b. mírnější, zatímco jeho mezičtvrtletní zvýšení naopak lehce zaostalo za očekáváním ČNB. Tento rozpor je odrazem revize časové řady HDP od prvního čtvrtletí 2008 až po druhé čtvrtletí 2009. Z ní je patrné, že údaje za 2008 byly revidovány spíše směrem dolů, zatímco v první polovině letošního roku naopak směrem nahoru.

Co se týče struktury ekonomické aktivity, předčil meziroční reálný růst spotřeby domácností a zejména pak spotřeby vlády očekávání ČNB. Hrubá tvorba kapitálu naopak v souladu s očekáváním ČNB i nadále dramaticky klesala, a to jak v důsledku vývoje fixních investic, tak zejména zásob. Meziroční tempa růstu vývozu i dovozu zboží a služeb propadla méně, než bylo očekáváno, přičemž v mezičtvrtletním pohledu došlo v obou případech k výraznému zvýšení. Ve výsledku však bylo zaznamenáno mírnější meziroční zlepšení salda čistého vývozu ve srovnání s předpoklady ČNB.

Zveřejněné údaje potvrzují náhled ČNB, že ve druhé polovině letošního roku je možno očekávat znatelný mezičtvrtletní růst české ekonomiky. Prudký propad HDP ze začátku roku se ale bude promítat do meziročního poklesu HDP i ve zbytku letošního roku.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v listopadu 2009 meziročně o 0,5 %. Inflace se tak po říjnovém propadu do záporných hodnot vrátila v listopadu zpět do kladného teritoria. Přesto se pohybuje hluboko pod spodním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v listopadu 2009 o 0,4 procentního bodu vyšší. Za touto odchylkou se skrývají především vyšší než očekávané ceny pohonných hmot a vyšší korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. Mírně rychleji ve srovnání s prognózou rostly rovněž regulované ceny.

Přes odchylku od prognózy je pozorovaný cenový vývoj v listopadu v souladu s vyzněním aktuální prognózy. Podle ní má být inflace v posledním čtvrtletí letošního roku velmi nízká. ČNB očekává, že v průběhu roku 2010 se bude celková inflace postupně zvyšovat a na konci roku mírně převýší 2% inflační cíl. Měnověpolitická inflace se bude pohybovat pod celkovou inflací vlivem růstu nepřímých daní, a bude se tak postupně zezdola blížit k cíli ČNB.

Petr Vojtíšek, náměstek ředitele sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů