Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Politici rozhodnou, zda bude hledání nové rovnováhy bolestivé či hladké

The Economist: Politici rozhodnou, zda bude hledání nové rovnováhy bolestivé či hladké

01.04.2010 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční krize, která postihla Spojené státy a způsobila nejhorší recesi od třicátých let, odeznívá. Očekává se, že jejich ekonomika tento rok poroste o 3 %, minulý rok přitom poklesla o 2,4 %. Není to ale stejná ekonomika jako před krizí, škody zahrnují vysokou nezaměstnanost, díru ve veřejných financích a milióny zabavených domů. Méně viditelný je posun k nové rovnováze - od spotřeby a zadlužení k exportům, investicím a úsporám. Zda bude tento posun pro USA a pro celý svět přínosem, záleží hodně na politicích, a to nejen ve Spojených státech.

Spotřebitelé jsou nyní nuceni utrácet jen za to, co si mohou dovolit. Americké společnosti tak musí více prodávat zbytku světa. S oslabeným dolarem a růstem v zahraničí by si exporty Spojených států v jejich silných oblastech, jako je průmysl s vysokou přidanou hodnotou a služby, měly vést dobře. Výsledkem bude vyváženější ekonomika Spojených států a následně zdravější globální ekonomika. Zdali bude toto hledání nové rovnováhy bolestivé či jednoduché, bude záležet na rozhodnutích v USA i mimo ně. Zhruba platí, že pokud budou Američané více šetřit a méně utrácet a zbytek světa udělá opak, světová ekonomika bude prosperovat. Pokud zbytek světa nezačne více utrácet, dojde ke stagnaci.

Přebytkové ekonomiky byly poháněny chutí amerických spotřebitelů utrácet za vše od aut přes elektroniku až po oblečení. Pokud se toto změní, budou muset země v rozvíjející se Asii spoléhat na vlastní poptávku, což vyžaduje změnu postoje spojujícího silnou ekonomiku s obchodními přebytky. A vyžaduje to i mikroekonomické reformy; je tak nyní v zájmu každého, aby například Čína provedla reformy svého systému zdravotnictví a penzijního systému a oblasti vedení společností. Nové rovnováze by také pomohlo posílení její měny, Spojené státy by z tohoto tématu ale neměly dělat fetiš.

V tomto ohledu je pro Washington důležité, aby vytvořil důvěryhodný plán snížení deficitu, což by zabránilo předčasnému utahování monetární politiky a uklidnilo dluhopisové trhy. Kombinace utažené fiskální politiky a nízkých sazeb je pak obvykle receptem pro slabší měnu. S nalezením nové rovnováhy by také pomohly mikroekonomické reformy v USA. Zdanění příjmů a investic je zde příliš vysoké, naopak zdanění spotřeby příliš nízké. Politika prezidenta Obamy tento problém doposud většinou zhoršovala. Stejně tak došlo k dalšímu zvýšení podpory trhu hypoték, které způsobily vznik bubliny.

Světová ekonomika začala dlouho potřebné hledání nové rovnováhy. Spotřeba a půjčování Američanů již nemůže být jejím motorem. Obavy plynou z toho, že politici nebudou schopni se s novou situací vypořádat.

Zdroj: The Economist


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data