Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Politici rozhodnou, zda bude hledání nové rovnováhy bolestivé či hladké

The Economist: Politici rozhodnou, zda bude hledání nové rovnováhy bolestivé či hladké

01.04.2010 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční krize, která postihla Spojené státy a způsobila nejhorší recesi od třicátých let, odeznívá. Očekává se, že jejich ekonomika tento rok poroste o 3 %, minulý rok přitom poklesla o 2,4 %. Není to ale stejná ekonomika jako před krizí, škody zahrnují vysokou nezaměstnanost, díru ve veřejných financích a milióny zabavených domů. Méně viditelný je posun k nové rovnováze - od spotřeby a zadlužení k exportům, investicím a úsporám. Zda bude tento posun pro USA a pro celý svět přínosem, záleží hodně na politicích, a to nejen ve Spojených státech.

Spotřebitelé jsou nyní nuceni utrácet jen za to, co si mohou dovolit. Americké společnosti tak musí více prodávat zbytku světa. S oslabeným dolarem a růstem v zahraničí by si exporty Spojených států v jejich silných oblastech, jako je průmysl s vysokou přidanou hodnotou a služby, měly vést dobře. Výsledkem bude vyváženější ekonomika Spojených států a následně zdravější globální ekonomika. Zdali bude toto hledání nové rovnováhy bolestivé či jednoduché, bude záležet na rozhodnutích v USA i mimo ně. Zhruba platí, že pokud budou Američané více šetřit a méně utrácet a zbytek světa udělá opak, světová ekonomika bude prosperovat. Pokud zbytek světa nezačne více utrácet, dojde ke stagnaci.

Přebytkové ekonomiky byly poháněny chutí amerických spotřebitelů utrácet za vše od aut přes elektroniku až po oblečení. Pokud se toto změní, budou muset země v rozvíjející se Asii spoléhat na vlastní poptávku, což vyžaduje změnu postoje spojujícího silnou ekonomiku s obchodními přebytky. A vyžaduje to i mikroekonomické reformy; je tak nyní v zájmu každého, aby například Čína provedla reformy svého systému zdravotnictví a penzijního systému a oblasti vedení společností. Nové rovnováze by také pomohlo posílení její měny, Spojené státy by z tohoto tématu ale neměly dělat fetiš.

V tomto ohledu je pro Washington důležité, aby vytvořil důvěryhodný plán snížení deficitu, což by zabránilo předčasnému utahování monetární politiky a uklidnilo dluhopisové trhy. Kombinace utažené fiskální politiky a nízkých sazeb je pak obvykle receptem pro slabší měnu. S nalezením nové rovnováhy by také pomohly mikroekonomické reformy v USA. Zdanění příjmů a investic je zde příliš vysoké, naopak zdanění spotřeby příliš nízké. Politika prezidenta Obamy tento problém doposud většinou zhoršovala. Stejně tak došlo k dalšímu zvýšení podpory trhu hypoték, které způsobily vznik bubliny.

Světová ekonomika začala dlouho potřebné hledání nové rovnováhy. Spotřeba a půjčování Američanů již nemůže být jejím motorem. Obavy plynou z toho, že politici nebudou schopni se s novou situací vypořádat.

Zdroj: The Economist


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y