Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční pevnost Evropa?

Finanční pevnost Evropa?

18.05.2010 18:32
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Od roku 1949 svazuje článek 5 Severoatlantické smlouvy členské státy NATO posvátným slibem: Ozbrojený útok na jednoho člena aliance bude považován za útok na všechny. Když kapitálové trhy před nedávnem nad Řeckem zlomily hůl a hrozilo, že se nákaza rozšíří do Portugalska a Španělska, dohodli se představitelé EU po sérii vyčerpávajících nočních jednání z předminulého víkendu na podobném závazku.

Ten ale nelze brát jako velký skok směrem k „jednotné ekonomické vládě“, jež by disponovala pravomocemi převádět obří sumy z bohatších oblastí směrem k potřebnějším regionům Unie. Jde spíše o vzájemný obranný pakt: Útok na jednoho člena eurozóny je nyní považován za útok na všechny. Členské státy NATO podepsáním článku 5 činí vážný závazek. Musí vysílat vojáky do misí, vydávat určitou sumu peněz na obranu atd. Tento pakt však neznamená existenci „jednotné armády NATO".

Paralela s euroatlantickým vojenským blokem se názorně projevila, když unijní představitelé souhlasili s vytvořením fondu o objemu 60 mld. EUR ovládaného Evropskou komisí (EK), který bude financován půjčkami z centrálního rozpočtu Unie, a tím pádem v konečném důsledku garantován všemi 27 členy EU. Právní základem tohoto kroku se stal článek Lisabonské smlouvy, který Komisi opravňuje k zaslání naléhavé finanční pomoci zemím postiženým přírodní katastrofou, nebo jinou krizí „mimořádného charakteru“. Politici už však odmítli přijmout druhý, mnohem ambicióznější návrh Komise - použít stejný článek k vytvoření stabilizačního fondu s neomezeným objemem prostředků, též kontrolovaného EK a financovaného tentokrát půjčkami garantovanými přímo jednotlivými vládami členských zemí.

Místo toho byla na žádost Německa a jeho spojenců z řad Nizozemí a Finska největší komponenta obranného mechanismu eurozóny, gigantický balík 440 mld. EUR, dána pod kuratelu národních vlád s tím, že bude fungovat jako „finanční nástroj zvláštního určení“ (special purpose vehicle). Nebude ovládán Komisí a peníze bude vydávat jenom za tvrdých podmínek stanovených MMF. Jinými slovy, v souboji mezi vládami členských států a Komisí se bruselští eurokoraté museli smířit s těžkou porážkou.

Němci přistupují k centralizaci moci v rukou orgánů eurozóny s ostražitostí. Obávají se totiž, že Francouzi mají v úmyslu vybudovat vlivnou instituci, která by mohla tlačit ke zdi Evropskou centrální banku. Francouzi pana šéfa ECB Tricheta v podstatě stále považují za „státního úředníka jmenovaného francouzskou vládou“, tvrdí s povzdechem nejmenovaný vysoce postavený zdroj. A navíc, i když německo-francouzský tandem hovoří o sofistikovanější ekonomické vládě, mají obě země na mysli různé věci - pro Francii to znamená intervencionismus; pro Německo harmonizaci přísné měnové i fiskální politiky.

Nejednotu navíc posiluje postoj Velké Británie, která do velkého obranného fondu 440 mld. EUR odmítla přispět, přičemž další státy mimo eurozónu jako Švédsko a Polsko do spolećné pokladny prostředky vloží. Britské banky mají přitom ve Španělsku a v Irsku významné expozice, což ministrovi financí Alistairu Darlingovi nevybíravým způsobem připomněla jeho francouzská kolegyně Christine Lagardeová. Ostatní ministři vyslovili nahlas pochybnosti o tom, jestli by v případě útoku na britskou libru mohl Albion počítat se solidární odpovědí Evropy. Pro nový kabinet premiéra Camerona mohou tyto výzvy znít jako z říše divů, taková je ale realita. Pokud se nákaza dostane do Španělska, bude konzervativec v Downing Street č. 10 postaven před jasný požadavek.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data