Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Býk Paulsen vs. medvěd Rosenberg

WSJ: Býk Paulsen vs. medvěd Rosenberg

19.7.2010 15:28
Autor: Redakce, Patria.cz

WSJ ve snaze zjistit další směr na trhu přinesl rozhovor s jedním z nejznámějších medvědů na trhu Davidem Rosenbergem, který působí jako hlavní ekonom společnosti Gluskin Sheff & Associates, a se zástupcem býků Jamesem Paulsenem, který je hlavním investičním stratégem ve Wells Capital Management.

Paulsen uvedl, že obavy z druhé recese jsou přehnané a poukázal na to, že dividendový výnos akcií indexu Dow Jones Industrial Average nedávno převýšil výnos desetiletých vládních dluhopisů, což se stalo poprvé za několik desetiletí. Poměr ceny akcií a letošních zisků pak klesl na přibližně 13. Potenciál akcií je povzbudivý, protože úroky jsou nízko stejně jako ceny ropy, zisky rostou a zdá se, že politici nehodlají „odnést mísu s punčem“. Na trhu podle stratéga nyní vládne iracionální pesimismus.

Podle Rosenberga ale trh levný není, na konci delšího medvědího trhu se akcie neobchodují s P/E násobkem vyšším než 10 a dividendovým výnosem dosahujícím alespoň 5 %. Je tedy ještě velký prostor pro pokles. Trhy se podle ekonoma pohybují v 16–18letých cyklech; poslední dlouhodobý pokles začal v roce 2000 a máme za sebou pravděpodobně asi 60 % této fáze; index Standard & Poor's 500 by v následujících 12–18 měsících měl opět prorazit hranici 900 bodů.

Podle Paulsena je pro další vývoj na akciových trzích rozhodující stav trhu práce. Pokud se nezrychlí tempo vytváření pracovních míst, zvýší se obavy z druhého poklesu, nebo bude na akcie negativně působit slabost oživení. Podle Rosenberga je oživení za námi, efekt zásob se vyčerpal a vliv fiskálního stimulu bude klesat. Nezaměstnanost v USA bude nadále blízko dvouciferných čísel a inflace i sazby zůstanou nízko.

Paulsen investorům doporučuje sektory citlivé na ekonomický cyklus, jako jsou technologie, finanční tituly, energie či dluhopisy s vysokým výnosem. Čína končí s utahováním, může se tak opět zvýšit atraktivita rozvíjejících se trhů. Naopak defenzivní sektory jsou podle stratéga příliš drahé. Rosenberg svá doporučení shrnuje pod zkratku SIRP – „safety and income at a reasonable price“, tedy „bezpečí a příjem za rozumnou cenu“. Podle něho bude růst poptávka po dluhopisech, na akciovém trhu je třeba „vymačkat z portfolia maximální příjem“, což znamená spoléhat se na spolehlivý dividendový výnos a růst dividend. Vedle toho doporučuje zlato.

Paulsen uvedl, že medvěd by se z něj stal tehdy, kdyby se ukázalo, že masivní stimulace vede k vysoké inflaci. To by zvýšilo výnosy dluhopisů a donutilo Fed k utahování. Následoval by „kolaps P/E násobků“. Rosenberg by se podle svých slov stal býkem v případě, že by se objevily známky toho, že oddlužení je u konce, dlouhodobě klesá cena ropy či probíhají strukturální reformy v zemích s nadbytečnými úsporami. Nebo by musel přijít významný technologický objev či převratná aplikace.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • Sednout na ruce
    19.7.2010 16:28

    Když jsem se nyní podíval na své portfolio tak vidím, že jsem 50 % Paulsen a 50 % Rosenberg. Resumeé : Nula od nuly pojde. :-((
    /eye/
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data