Pouze 87 křesel ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně by dle lednového průzkumu agentury STEM obsadily vládní strany ODS, TOP09 a Věci veřejné. Volební výsledky přitom trojkoalici loni přiřkly 118 mandátů. Výrazně narostl podíl lidí, kteří dnes nevědí, komu by dali svůj hlas. Z vládního trojlístku slábne zejména TOP09, naopak vede ČSSD a mírně posílily komunisté.
V preferencích, které ale nevyjadřují volební výsledek, nadále vede ČSSD s 26,4 procenta hlasů, to je o zhruba dvě procenta méně než loni v prosinci. Druhá ODS jich má 15 procent, což je podle STEM sice stabilizovaný výsledek, ale je to nejméně od března 1998. Největší propad preferencí z parlamentních stran zaznamenala v průzkumu TOP 09 - z prosincových 14 procent na lednových deset procent. Podle STEM je TOP 09 v posledním období v koalici méně viditelná a ztrácí. Věcem veřejným se podle STEM zřejmě podařilo zastavit pokles podpory, teď by dostaly 6,2 procenta hlasů, to je zhruba o procento více než v prosinci. KSČM by dalo hlas 11,2 procenta. Statistická chyba je zhruba 1,5 procenta u menších a 2,5 procenta u větších stran.
STEM: Stranické preference v lednu 2011

Přepočet volebních preferencí na mandáty ukázal, že v Poslanecké sněmovně by nyní obsadily vládní strany celkem 87 křesel, z toho 45, TOP 09 28 a Věci veřejné 14 křesel. Opoziční ČSSD by získala 81 křesel, Komunisté by posílili na 32 mandátů. Předkládaný volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách, částečně si všímá pevnosti rozhodnutí zúčastnit se voleb u stoupenců různých stran. V hrubých obrysech také odhaduje vlivy d’Hondtovy metodiky přepočítávání hlasů na mandáty, i když zcela přesně a spolehlivě nelze zachytit rozložení politických nálad v našich nejmenších krajích. Jde o odhad - odchylka zpravidla činí ± 2 mandáty.
(Zdroj: STEM)