Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá opozice zkoumá zákonnost postupu „jaderného moratoria“, tisk se trefuje do obratu Merkelové o 180 stupňů

Německá opozice zkoumá zákonnost postupu „jaderného moratoria“, tisk se trefuje do obratu Merkelové o 180 stupňů

16.3.2011 11:27
Autor: Redakce, Patria Online

Rozhodnutí německé vlády odstavit prozatímně sedm nejstarších atomových elektráren v zemi představuje obrat o 180 stupňů v dosavadní politice kancléřky Angely Merkelové a vyvolává otázky značné části německého politického spektra, zda se jedná o postup v mezích zákona. Opoziční politici zkoumají, zda nemohou hrozit například arbitráže ze strany energetik za odpojené elektrárny. Vícero listů pak pojmenovává skutečný důvod salta mortale Merkelové – nadcházející několikeré zemské volby.

Nejistota ohledně rozhodnutí Merkelové o moratoriu vyvolala i hlasy z její vlastní strany. Předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert z kancléřčiny CDU už oznámil, že zákonnost postupu vlády nechal přezkoumat. „Nechávám prověřit, zda to nevyžaduje další upravující zákonné nařízení," řekl listu Berliner Zeitung. Za protiprávní krok považuje ale i opozice. Že je nová norma potřeba, je přesvědčen opoziční poslanec Dieter Wiefelspütz. "Kancléřka a ministr životního prostředí nemohou příkazem zrušit platnost zákona. To je protiprávní," prohlásil vnitropolitický expert SPD. Vláda svůj krok opírá jeden z paragrafů zákona o jaderné energetice, který v případech nouze umožňuje jaderné elektrárny odstavit. Odborníci jsou však skeptičtí, zda současnou situaci lze považovat za stav nebezpečí, a varují, že provozovatelé by mohli požadovat za odpojení náhradu škody. Ta by podle ekonomického experta Wolfganga Pfaffenbergera, citovaného serverem Spiegel Online, mohla přesáhnout i půl miliardy eur (12,2 miliardy Kč). Šéf nejsilnější opoziční strany SPD Sigmar Gabriel za rozhodnutím vlády vidí další tajnou dohodu koalice s energetickými koncerny jako v případě loni schváleného prodloužení životnosti elektráren v průměru o 12 let. Příslušný zákon vstoupil v platnost letos 1. ledna, do poloviny června, do kdy chce vláda nechat prověřit bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi, ale kabinet Merkelové jeho účinnost přerušil.

Merkelová se mezitím v úterý dohodla s premiéry spolkových zemí, na jejichž území stojí německé jaderné elektrárny, na dočasném odstavení sedmi nejstarších bloků, postavených před rokem 1980. Jejich odpojení má trvat minimálně po délku moratoria. V některých případech už ale příslušné spolkové země ohlásily, že zastaralá zařízení vyřadí z provozu natrvalo. To požaduje opozice i většina německé veřejnosti u všech starších elektráren. Opoziční politici ale navíc obviňují vládní koalici, že dočasné odstavení je jen volebním manévrem před třemi zemskými volbami na konci března, v nichž může pro Němce citlivá otázka jaderné energie sehrát důležitou roli.

Zlom v chování německé kancléřky Merkelové, označovaný některými listy za příkladný, jinými za trapný, je dán zejména blížícími se volbami ve třech spolkových zemích, které kancléřčina křesťanská demokracie CDU nechce za žádnou cenu prohrát. Shodují se na tom komentáře řady dnešních evropských deníků. „Žádná vláda v Evropě neanalyzuje informace z Japonska postiženého katastrofou a následnou jadernou havárií tak podrobně, jako kabinet Angely Merkelové. Oněch 9000 kilometrů, které dělí Berlín od japonských reaktorů, sice spolehlivě chrání Němce před radioaktivním zářením, neskýtají ale vůbec žádnou politickou jistotu německé vládní koalici," píše polský deník Rzeczpospolita. „Kancléřka, která je fyzičkou vzděláním a političkou z vlastního rozhodnutí, to dobře ví. V nejbližší době se konají ve třech spolkových zemích volby do zemských parlamentů. CDU bojuje o přežití, zejména v Bádensku-Württembersku, kde by mohla poprvé po 57 letech ztratit moc. Porážka CDU by navíc mohla být počátkem konce vládní koalice na spolkové úrovni. Ve hře je proto osud kancléřky.

Podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung "odůvodnila Merkelová svůj obrat tvrzením, že události v Japonsku představují 'historický předěl v dějinách technizovaného světa'. Bez ohledu na volby tu jde o odpovědnost v situaci, jaká ještě nikdy nebyla. Opozice se kancléřčině zdůvodnění oprávněně vysmála, protože to, co vláda vyprodukovala, je přirozeně jen aktivismus zaměřený na uklidnění nálad před zemskými volbami. Právě tak přirozeně je tato 'spěšná úprava frontové linie' jen trapností prvního řádu, protože sedm elektráren určených nyní k odpojení bylo dosud vydáváno za bezpečné, tak bezpečné, že se uvažovalo o prodloužení jejich provozu."

Dánský deník Information píše, že "jen málo odborníků pochybuje, že by nové bezpečnostní prověrky německých jaderných elektráren ukázaly něco jiného, než co se už ví: že většina ze sedmičky reaktorů určených k uzavření není dostatečně chráněna například před pádem letadla. Nové tóny kancléřky Merkelové naznačující trvalé odstavení nejstarších bloků představují politický obrat o 180 stupňů s přitažením ruční brzdy. Tento obrat dokumentuje dilema mezi rozhodnutími z politických zájmů a mezi zodpovědným prosazováním vědeckých poznatků. To ale vůbec není jen ryze německé dilema," zdůrazňuje list.

Rakouský liberálně laděný deník Der Standard varuje před lacinou možností nynější obrat německé vlády v atomové politice zesměšňovat. "Nikomu by se nemělo bránit, aby zmoudřel. Avšak pokud by se i v dalších zemích přepnul atomový ukazatel do protisměru, bude to více než jen přibrzdění jaderné energetiky. Vzniká tak otázka, čím nahradit atom, který v Evropě vyrábí 30 procent elektřiny. V Německu dosavadních 17 jaderných elektráren ušetřilo tolik skleníkových plynů, kolik jich v zemi vyprodukuje celá automobilová doprava. Pokud se trend odchodu od atomu potvrdí, bude to nevyhnutelně znamenat výstavbu nových uhelných a plynových elektráren," míní list.


Váš názor
 • Německá opozice - zelení
  16.3.2011 12:09

  sice už starší záznam z Bundestagu, ale dnes opět aktuální, zelení proti prodloužení životnosti J-elektráren v Německu: http://www.bundestag.de/bundestag/parlamentsfernsehen/index.jsp?isLinkCallPlenar=1&action=search&contentArea=details&id=837316&&offsetStart=0&instance=m187&discourser=trittin&categorie=Plenarsitzung&legislativePeriod=alle&fraction=alle&mask=search&&destination=search
  bob
  • Re: Německá opozice - zelení
   16.3.2011 12:15

   http://www.bundestag.de/bundestag/parlamentsfernsehen/index.jsp?legislativePeriod=17&conference=68&agendaItemNumber=3&speechNumber=9&action=search&instance=m187&categorie=Plenarsitzung&mask=search&destination=search&contentArea=commom&isLinkCallPlenar=1
   bob
  • Re: Německá opozice - zelení
   16.3.2011 12:15

   Německo by mělo vyhlásit referendum o tom, zda si Němci nadále přejí být průmyslovou zemí. Protože jakékoliv jiné referendum nepostihuje podstatu věci a případné následky rozhodnutí.
   cb
 •  
  16.3.2011 11:51

  A nakonec bude všechno, tak jak se dá od moudrých politiků přs jejich žvásty čekat čekat.
  Homo
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m