Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda USA se začíná zbavovat cenných papírů krytých hypotékami, prodá portfolio v hodnotě 142 mld. USD (+rozvaha Fedu)

Vláda USA se začíná zbavovat cenných papírů krytých hypotékami, prodá portfolio v hodnotě 142 mld. USD (+rozvaha Fedu)

21.03.2011 15:05, aktualizováno: 21.3. 17:50

Aktualizováno

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že začíná s postupným prodejem státem garantovaných cenných papírů navázaných na hypoteční úvěry (agency-guaranteed mortgage-backed securities, MBS), kterých v současné době vlastní za 142 miliard dolarů. Cenné papíry Spojené státy získaly v rámci sanace vládních hypotečních agentury Fannie Mae a Freddie Mac, jejichž potenciální bankrot v době hypoteční krize ohrožoval celý (americký) finanční systém. Nyní americká vláda doufá, že postupným prodejem těchto cenných papírů vygeneruje zisk 15 až 20 miliard dolarů.

“Postupně opouštíme záchranné programy, které jsme spustily v letech 2008 a 2009 ve snaze obnovit stabilitu trhu, a prodej těchto cenných papírů je konsistentní s touto snahou,“ uvedla v dnešní zprávě amerického ministerstva financí Mary J. Miller, asistentka tajemníka pro finanční trhy. „Z této investice budeme vystupovat postupným a mírným tempem, abychom maximalizovali návratnost dolarů daňových poplatníků a pomohli s obnovou trhu pro financování bydlení,“ dodala.

Podle dnes zveřejněného prohlášení ministerstva mají být měsíčně prodávány cenné papíry navázané na hypotéky v hodnotě až 10 miliard dolarů. Prodeje mají začít již v březnu a jejich průběh se má vyvíjet s přihlédnutím k aktuálním podmínkám na trhu.

Americké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac společně vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě více než pět bilionů USD, což je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Vláda již dříve odhadla, že pomoc pro obě agentury bude stát daňové poplatníky 259 miliard USD. Doposud oba giganti získali od státu 133,7 milairdy USD. Jejich záchrana tak již nyní je nejdražší pomocí pro firmy postižené finanční krizí.

Vláda prezidenta Baracka Obamy slíbila koncem roku 2009, že v příštích třech letech pokryje veškeré ztráty Freddie a Fannie bez omezení. Za poslední kvartál loňského roku hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac sice snížily své ztráty, přesto však požádaly vládu o další statní pomoc v souhrnné výši 3,1 miliardy dolarů.

Americká vláda v únoru navrhla postupné odstranění nynějšího mohutného systému státní podpory trhu bydlení prostřednictvím polovládních hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae. Předložila tři alternativy řešení a rozhodnutí nechala na Kongresu. Proces rušení obou agentur tak bude zřejmě trvat řadu let a bude politicky citlivý, protože ústup státu z trhu bydlení povede v každém případě ke zvýšení hypotečních úroků a k omezení přístupu k úvěrům.

Vývoj rozvahy Fedu k počátku letošního roku

Rozvaha Fedu.jpg
zdroj: zerohedge.com


(Zdroj: U.S. Department of the Treasury, Bloomberg, ČTK, AP)


Váš názor
 •  
  22.03.2011 14:53

  Gratuluji k rozklikávacímu obrázku, to je tu snad poprve, kdy není třeba luštit popisky... :) Návrh na pokračování článku: splaskne ta rozvaha FEDu někdy za našeho života? :)
  David
 •  
  21.03.2011 18:34

  FED bude muset volat papírny,listopad se blíží,karty pujdou odtajnit.Jsem zvědavej jestli takovou sumu koupí fed tajně přes prostředníky nebo to uplně rozkryje.
  prorok
 •  
  21.03.2011 16:00

  Tak to by mě zajímalo, jestli nakonec operace skončí v plusu pro FED a tento plus se přelije do vyšších soukromých úroků.
  David
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m