Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šance na přežití a snění o jaderné energii bez havárií...

Šance na přežití a snění o jaderné energii bez havárií...

23.03.2011 14:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Jako antropologa mě vždy zajímá, jak jsme se poučili ze svých chyb. Jsou lidé schopni změnit své chování a zvýšit vlastní šance na přežití tím, že se poučí a nejen přírodním výběrem? Či musíme neustále opakovat své chyby? A co si vezmeme z havárie ve Fukušimě – z havárie, o které jsme si ještě před dvěma týdny mysleli, že je nemožná?

Ti, kteří měli již dříve na jadernou energii negativní názor, si budou myslet, že tato energie je sama o sobě nebezpečná a že nikdy nemůžeme eliminovat riziko katastrofy typu Černobyl. Jiní ale argumentují, že Fukušima nepředstavuje selhání bezpečnosti jaderné energie, ale že šlo o událost specifickou pro Japonsko, nebo že je třeba jen trochu zvýšit dozor nad elektrárnami. Srikumar Banerjee z Indické Atomic Energy Commission tak například uvedl, že události ve Fukušimě jsou „čistě chemickou reakcí a ne jaderným ohrožením“.

Doposud došlo ke čtyřem vážným haváriím: Windscale v Británii v roce 1957 (o té se nikdy nemluví), Three Mile Island v USA v roce 1979, Černobyl v roce 1986 a nyní Fukušima. Pokaždé šlo o jedinečnou událost a u každé se předpokládalo, že k ní nemůže dojít. Jaderní inženýři se pokaždé poučili, jak zlepšit technologii, aby nedošlo ke stejné nehodě, ale jak připomněl Donald Rumsfeld, vždy tu jsou „neznámé neznámé“. Pokaždé tak došlo k další havárii, kterou jsme nečekali. Ve Fukušimě tak nečekali, že zemětřesení vytvoří tsunami a to pak vyřadí z provozu systémy, které měly fungovat jako záloha při zemětřesení.

Je tak těžké odmítat myšlenku sociologa Charlese Perrowa. Ten ve své knize Normal Accidents: Living with High-Risk Technologies uvádí: „Jaderné reaktory jsou složité a vzájemně propojené systémy, které při ohrožení rychle spouští kaskádové interakce takovým způsobem, že lidé nejsou schopni předvídat, co se stane a reagovat na to.“ Fukušimskou lekcí tak pro něj není to, že nyní víme, co je třeba a můžeme navrhnout dokonale bezpečný reaktor. Ale to, že takový bezpečný reaktor je neustále na krok vzdálený.

Musíme si tedy vybrat, zda opustíme technologii, o které jsme rozhodli, že je příliš riziková. Nebo zda přijmeme fakt, že cenou za svět s menším množstvím oxidu uhličitého jsou občasné havárie typu Fukušima. Jaderná energie bez takových událostí je jen snem.

Uvedené je výtahem z „The lessons of Fukushima“ od Hugha Gustersona.

(Zdroj: Bulletin of atomic scientists)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů