Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morici: Poslední data z trhu práce USA povzbudivá, na snížení nezaměstnanosti je ale třeba 4–5% růst, který bez reforem nebude

Morici: Poslední data z trhu práce USA povzbudivá, na snížení nezaměstnanosti je ale třeba 4–5% růst, který bez reforem nebude

4.4.2011 14:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika USA v březnu vytvořila 216 tisíc nových pracovních míst, přitom v únoru 194 tisíc. Nezaměstnanost klesla na 8,8 %. To ukazuje, že růstové momentum v ekonomice sílí a její růst v prvním čtvrtletí bude pravděpodobně o něco vyšší než 3 %.

Vývoj HDP ukazuje, že ekonomické oživení začalo v červenci 2009, nová pracovní místa ale ekonomika začala vytvářet až v lednu 2010 a do ledna 2011 přidávala jen 76 tisíc míst měsíčně. Příliš mnoho z nich bylo vytvořeno stimulačními výdaji, službami a aktivitami v oblasti zdravotní a sociální péče, které podporují federální a místní vlády. V privátním sektoru, který je rozhodující, dosahovalo vytváření nových pracovních míst jen 47 tisíc měsíčně.

Potenciál roztočit pozitivní spirálu vyšší tvorby pracovních míst, vyšších spotřebitelských výdajů a další tvorby míst má právě privátní sektor. V únoru a březnu vytvořil 183 tisíc a 157 tisíc nových míst. A jeho síly bude třeba na to, aby v následujících měsících došlo k tvorbě 200 tisíc či více pracovních míst.

Ale ani to nebude stačit na snížení nezaměstnanosti na přijatelnou úroveň. Pokračující závislost na ropě ze zahraničí spolu s rostoucím obchodním deficitem s Čínou a politikou v oblasti zdravotní péče a daní, která znevýhodňuje společnosti v USA, znamená nižší tvorbu pracovních míst, než jaké bylo dosaženo při předchozích oživeních a jaké by stále mohlo být dosaženo. V následujících třech letech se musí vytvořit 13 milionů nových pracovních míst v privátním sektoru, což odpovídá 360 tisícům míst za měsíc. Jen tak klesne nezaměstnanost pod 6 %. Nyní ale ekonomika roste asi o 3 %, což sotva stačí na to, aby nezaměstnanost zůstala stabilní, protože populace lidí v produktivním věku roste o 1 % ročně a produktivita se zvyšuje o 2 %. Na pokles nezaměstnanosti k 6 % je tak v následujících několika letech třeba růstu dosahujícího 4 – 5 %.

Více pracovních míst by mohlo být vytvořeno zvýšenou těžbou domácí ropy, zdaněním směny dolarů za renminbi, což by eliminovalo podhodnocení čínské měny a 35% podporu čínských exportů. Pomohla by skutečná reforma systému zdravotní péče, která by snížila náklady namísto toho, aby podporovala systém, který stojí o 50 % více, než soukromé systémy v Německu a dalších zemích. Je také třeba nahradit daň ze zisků a části daně z příjmů a sociálního pojištění daní z přidané hodnoty.

Autorem je Peter Morici, profesor ekonomie na Smith School of Business, University of Maryland.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data