Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální nerovnováhy a promrhané úspory

Globální nerovnováhy a promrhané úspory

15.4.2011 7:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální nerovnováhy jsou obecně považovány za problém, a to zejména vládou USA a americkými ekonomy. Tyto nerovnováhy, tedy přebytky a deficity běžných účtů, odrážejí průběh mezičasového mezinárodního obchodu a měly přinášet výhody stejně jako jakýkoliv jiný obchod.

Jádro problému spočívá v tom, že země s nadbytkem úspor (kde úspory převyšují domácí investice) půjčovaly zemím (zejména Spojeným státům), které tyto úspory nemoudře použily zejména na spotřebu a neproduktivní investice, především v oblasti realit. Vedle toho financovaly válku a snižování daní. Výsledkem je to, že USA a další země nemají dost zdrojů na placení úroků, dividend a dalších nezbytných plateb, které ale představují klíčový prvek mezičasového obchodu.

V rozvíjejících se zemích můžeme často pozorovat averzi k deficitům běžného účtu, která je motivována snahou zabránit nestabilnímu přílivu kapitálu a reálné apreciaci kurzu. To ale vede k vytvoření problému ve chvíli, kdy mají být úspory těchto zemí investovány do skutečně produktivních investic. Jak ukázal již Keynes, vyšší úspory nemusí vést k růstu budoucí spotřeby, ale jen k poklesu současné agregátní poptávky. V dnešní globální ekonomice ale namísto toho vedly vyšší úspory v zemích jako je Čína k vyšší spotřebě a neproduktivním investicím v USA, což vyvrcholilo světovou finanční krizí.

Základním problémem byly tedy dlouhodobě nízké reálné sazby a světový finanční sektor neschopný přeměnit úspory na produktivní investice. K tomu se přidala neochota některých rozvíjejících se zemí s dobrými investičními příležitostmi dosahovat deficitů běžného účtu. Produktivnějších investic mohlo být dosaženo i v rozvinutých ekonomikách a zejména v USA v oblasti infrastruktury.

Uvedené je výtahem z „Global imbalances and the paradox of thrift“, autorem je Max Corden, profesor mezinárodní ekonomie na Johns Hopkins University.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba