Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký manuál od Bank of America Merrill Lynch

Řecký manuál od Bank of America Merrill Lynch

19.5.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Bank of America Merrill Lynch přišla s přehledným shrnutím možných scénářů týkajících se vývoje v Řecku. Za velice pravděpodobné považuje to, že dojde k velké privatizační vlně, která sníží dluh a zlepší jeho udržitelnost. Pro ekonomiku je tento krok pozitivní, ale požadavky na financování v letech 2012 – 2013 sám o sobě nevyřeší. Pro dluhopisy by měl být „mírně pozitivní“. Podobnou charakteristiku má prodloužení doby splatnosti úvěrů od MMF.

Pravděpodobné je navýšení bilaterálních úvěrů od členů eurozóny, to sebou ale nese i riziko hlubší recese kvůli přísným úvěrovým podmínkám. Pomohlo by však vyřešit potřebu refinancování půjček v letech 2012 – 2013. Podobně by zafungovalo i rozšíření úvěrů z EFSF, jejichž pravděpodobnost analytici odhadují na střední až vysokou.

Středně velkou pravděpodobnost pak má možnost snížení úroků z úvěrů poskytnutých od EU a MMF, samo o sobě by ale problémy s financováním neřešilo. Pro držitele dluhopisů by toto snížení bylo stejně jako všechny předchozí možnosti mírně pozitivní. To už ale neplatí u možnosti „dobrovolného“ prodloužení jejich doby splatnosti. U ní je opět střední pravděpodobnost, nastala by, pokud by například hrozil default v roce 2012. Mohlo by tak dojít k uvolnění finančního tlaku na Řecko, zároveň ale hrozí oslabení finančního systému a podkopání budoucího přístupu na trh.

Malou pravděpodobnost má podle banky širší restrukturalizace – tedy dobrovolná výměna stávajících dluhopisů za papíry s nižší nominální hodnotou. Došlo by ke zlepšení dluhového profilu země a dluhové zátěže, pravděpodobně by ale také došlo k oslabení finančního systému a podkopání budoucího přístupu na trh. Snížení hodnoty duhopsiů se odhaduje na 50 %.

Velmi malou pravděpodobnost má podle analýzy „tvrdá restrukturalizace“, která by sebou nesla změnu finančních nebo právních podmínek bondů. Možné jsou různé kombinace nižších úroků, nominální hodnoty a delší doby splatnosti. Došlo by opět ke zlepšení dluhového profilu země a dluhové zátěže, ale i k extrémnímu poškození finančního systému eurozóny a uzavření přístupu na trh na několik let.

A extrémně málo pravděpodobný je odchod z eurozóny, který by sebou nesl výrazné snížení hodnoty dluhu – pravděpodobně kolem 75 %. Došlo by k přijetí vlastní měny a její devalvaci, ta by podpořila růst ekonomiky.

Uvedené shrnuje následující tabulka:

Manuál

(Zdroj: FT Alphaville)


Váš názor
 • chybí tam
  19.5.2011 9:24

  varianta lidové revolty s nejasnými důsledky. Pravděpodobnost slušná.
  Orangutan
  • Re: chybí tam
   19.5.2011 9:41

   to je rovněž černá labuť českých reformních snah. Anglie se do podobných problémů dostává s labouristy po té co vykopli Margaret. Bude to tak ve všech zemích, kde si kupovali voliče a zářné zítřky za půjčené peníze. Proto je alternativa sociální demokracie u vlády řeckou cestou. V česku by k rozpumpování ekonomiky stačilo pravděpodobně vrácení nebo dodanění ukradených financí, v řecku kdyby daně kromě státních zaměstnanců vůbec někdo platil
   lime
 • nesmysl
  19.5.2011 9:13

  toto řešení může vymyslet jen americká banka, která nemá ponětí o tom co je to evropský socialismus založený na obrovské síle rudých odborů a zvláště pak v zemích jako je Řecko, Itálie, Španělsko ale třeba i v Polsku. Nezprivatizují vůbec nic a pokud ano tak to nebude stát za zmínku :-)
  Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
CSX Corp (09/18 Q3, Aft-mkt)
Lam Research Corp (09/18 Q1, Aft-mkt)
Omnicom Group Inc (09/18 Q3)
Prologis Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
United Continental Holdings Inc (09/18 Q3, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:15BlackRock Inc (09/18 Q3)
12:45Johnson & Johnson (09/18 Q3)
13:00Morgan Stanley (09/18 Q3)
13:30Domino's Pizza Inc (09/18 Q3)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (09/18 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
22:05International Business Machines Corp (09/18 Q3)
22:05Netflix Inc (09/18 Q3)