Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo jedoucí nebrzdící

Německo jedoucí nebrzdící

27.5.2011 17:47

Je to již nějaký ten pátek, co jsem tu uvažoval nad tím, že s určitým odtržením zemí BRIC od Západu můžeme zaznamenat i odtrhávání Německa od zbytku Evropy. Důvod je zejména v tom, že Německo díky desetiletí budované pozici vysoká kvalita-přijatelná cena dokázalo naskočit na zrychlující ekonomický vlak rozvíjejících se ekonomik, zatímco většina jiných evropských ekonomik tuto příležitost více či méně promeškává.

Nejdříve se krátce podívejme na shrnující pohled vývoje německé ekonomiky v posledních měsících – HDP se dostal na úroveň roku 2008, dohnal tedy ztráty způsobené globální finanční krizí, to se mu z velké části podařilo právě rostoucími exporty do Číny a spol. Druhý graf ukazuje, že růst spotřebitelských cen nabírá na podobném tempu jako před ochlazením ekonomiky v roce 2008. A nezaměstnanost již dokonce klesla pod dno dosažené v zlomovém roce 2008:


Německo


Za významné můžeme z posledních dat považovat i to, že nálada mezi německými podnikateli se v květnu navzdory obavám z další vlny dluhových problémů okrajových zemí eurozóny nezměnila - index Ifo zůstal v květnu na dubnových upravených 114,2 bodu.

Jak jsem zmínil, za úspěchem stojí schopnost zvyšovat exporty do rozvíjejících se ekonomik. Němci také těží z toho, že ruku v ruce s rostoucí ziskovostí firem jde zvyšování mezd, které podporuje spotřebu. Němci pak na rozdíl od některých dalších zemí OECD nečelí rostoucím úrokovým sazbám u vládního dluhu, nemusí tedy razantně řešit dilema, zda šetřit, či risknout růstem podporovanou konsolidaci veřejných financí. Na počátku roku jsem německou situaci popsal jako rozumný a vyvážený růst a zatím není proč toto prohlášení měnit.

Za hlavní riziko můžeme považovat zejména propuknutí nákazové krize v eurozóně. Německo by trpělo přímým dopadem na rozvahy jeho bank a i poklesem poptávky po jeho exportech – evropské země stále představují rozhodující část jeho zahraniční poptávky. Evidentní je i hrozba ve formě prudkého zpomalení čínské ekonomiky, která by sebou stáhla zbytek rozvíjejícího se světa a znatelný by byl i vliv na Německo. Že tato možnost není zanedbatelná, jsem rozebíral například v „Čekání na Volckeria“. Na druhou stranu je dobré zmínit, že většina ekonomů se, pokud mohu soudit, domnívá, že inflační taky v Číně budou kulminovat v polovině tohoto roku. Německou exportní lokomotivu by také mohla v delším období brzdit „deglobalizace“ na trhu zboží, tažená rostoucími náklady na dopravu. Ceny ropy ale neporostou bez silné globální ekonomiky a čistý efekt tak lze těžko odhadnout.

Na nabídkové straně je dobré mít v patrnosti výše zmíněný růst mezd a zaměstnanosti. Kapacity v německém průmyslu se ve svém využití dostávají na úroveň roku 2008 a začínáme se tak pohybovat na stále užším prostoru rozumného zvyšování mezd. Cenové tlaky, potenciálně snižující konkurenceschopnost německých exportů, je ale třeba vnímat relativně k vývoji v do ruda rozžhavené Číně a spol. K tématu potenciálního přehřívání německé ekonomiky musíme přiřadit balancování ECB mezi snahou nepodrazit nohy slabší části eurozóny a snahou o přiměřené sazby pro Německo – cíl v principu nesplnitelný.

Z dlouhodobějšího hlediska není irelevantní ani to, že čínská konkurence se nezastavuje u produkce s nízkou přidanou hodnotou. Jak před časem uvedly i tyto stránky, „pověstná rostoucí konkurence z Číny se dotýká dalšího sektoru – strojírenství, které je tradiční devizou německé pro-exportní ekonomiky“.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  30.5.2011 12:47

  Německo těží z několika věcí a zas je to klika i pro nás a Češi budou mít zas v historii víc štěstí jak rozumu, Za prvé po válce byly degradováni na výrobní zemi a stali se zemí s největším exportem na obyvatele, aby mohli splácet své válečné i poválečné dluhy. Kupní sílu přesto měli stejnou jak méně exportní země. Tzn, že ty druhé země více žily z jiných než výrobních aktivit, což do jisté doby bylo asi příjemnější než se pachtit jako Němci ale právě toto se dnes stává pro Němce velkou výhodou. Druhou věcí je jejich disciplína a nerozmařilý způsob života, třetí výhodou předvýroba pocházející z blízkých zemí jako je ČR, Polsko a další. Jistě na toto mají nejlepší předpoklady v Evropě. A v neposlední řadě to je úzké spojenectví a hospodářská provázanost s Ruskem, které si prakticky velice chytře pragmaticky vybralo Němce za své místodržící v Evropě a nabídli tak Němcům, to co jim do té doby nikdo nenabídl. Německo nesmělo být stálým členem RB a nemohlo mít ani jaderné zbraně. Mohlo jen makat. Dnes smlouvy o plynu a modernizaci Ruska a jejich spojenců dávají Rusové právě Němcům. To z nich učiní nejdůležitější zemí v Evropě hned po Rusku. Co na to Francie s Anglií je věc druhá.
  ignác
 • Made in Germany
  30.5.2011 9:21

  Pěkně povězeno. V případě Německa můžeme hledat jistou paralelu ve sportovním zápase. Vyhrává ten, kdo udělá nejméně kopanců. Přesto, že německá ekonomika má i z dlouhodobého hlediska našlápnuto do finále Ligy mistrů, největší nebezpečí číhá ze strany vyklepané soudružky Merkelové a EU. Merkelová je na nejlepší cestě německé ekonomice zakroutit krkem vypnutím atomových elektráren a soudruzi z EK počítají s Německem jako s oslíčkem, ze kterého budou podle potřeby třepat Eura na dotování opálených mladých mužů, kteří v létě nepracují a v zimě tančí. Za to první si tedy mohou pouze sami, tomu druhému se mají moc postavit. Otázka je, jestli jim zase někdo v příhodnou chvíli nepřipomene hříchy strejdy Adolfa, což doposud náramně fungovalo.
  DeGuise
Aktuální komentáře
24.4.2017
22:01Francouzské hlasování povzbudilo i Wall Street
18:59Sebepoškozování úsporami pokračuje
17:58Summary: Philips příjemně překvapil, Halliburton dopadl jako Schlumberger
17:38Macron žene vzhůru akcie, Praha se přidává: Ohlasy a reakce trhů na francouzské volby
17:31ČEZ: O rozdělení firmy nejednáme
17:27Francie odbrzdila poptávku po riziku: Euro a koruna sílí, jen se zlatem zlevňují  
17:06Strmý růst Erste a VIG. Úleva z Francie se projevila také na pražské burze
16:43Kronus: Macron spustil evropskou rally, vedou ji banky
15:35MONETA Money Bank, a.s.: Zvolení nových členů dozorčí rady
15:03Týdenní výhled: Odezva francouzských voleb, inflace či ECB. Které těžké váhy ohlásí svoje výsledky?  
14:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:47Akcionáři banky Moneta schválili dividendu 9,80 koruny na akcii, splatnou v červnu
13:41Wüstenrot hypoteční banka a.s.: Výroční zpráva 2016
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Rozhodnutí o rozdělení zisku MONETY za rok 2016
12:02UNICAPITAL ENERGY a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
11:23Evropské trhy po francouzských volbách silně rostou, tahounem jsou banky
10:53Euro i koruna těží z výsledků voleb. Tématem je snížení rizika a také politika ECB  
10:45Německá nálada na nových šestiletých maximech
9:50Na pražskou burzu se přelévá optimismus z Francie
9:43Nálada v české ekonomice se opět zvýšila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů