Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Řecká bouře ve sklenici vody a 30% pravděpodobnost, že USA jsou opět v recesi

Davies: Řecká bouře ve sklenici vody a 30% pravděpodobnost, že USA jsou opět v recesi

23.06.2011 11:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Gavyn Davies, který nyní stojí v čele Fulcrum Asset Management, založil společnost Prisma Capital Partners a dříve vedl globální makroekonomický výzkum v Goldman Sachs, se na svém blogu ve Financial Times zamýšlí nad vývojem v eurozóně a USA.

Řecká krize by měla být bouří ve sklenici vody a ne globálním finančním šokem

Hlavním rysem evropské reakce na dluhovou krizi je neochota otevřeně přiznat ztrátu solvence, ke které došlo. Každá z dosavadních intervencí předstírá, že jde o krizi likvidity. Krátkodobě může tato strategie přinést určité výhody: Teoreticky nedochází k permanentnímu fiskálnímu transferu, což zajišťuje těsnou podporu voličů v zemích, které poskytují záchranné fondy. A nedochází k otevřenému přiznání defaultu či restrukturalizace; bankovní sektor tak není donucen k odpisu pohledávek a zvýšení kapitálu. Pokud by tato sázka zafungovala, řešení problému by se posunulo do doby, kdy by byl bankovní systém schopen lépe absorbovat ztráty. A v minulosti nastaly případy, kdy se tato strategie skutečně vyplatila.

Pro úspěch by ale bylo nutné, aby fiskální úspory v zadlužených zemích eliminovaly primární deficity, trhy uvěřily návratu k solvenci a začaly opět financovat vlády i banky. Roztočila by se tak pozitivní spirála klesajících rizikových prémií a zlepšující se rozpočtové aritmetiky. Tento scénář není nemožný, rozhodně se ale nezdá, že by se doposud naplňoval. Úsporná opatření přijatá v Řecku se namísto toho zdají být natolik bolestivá, že část společnosti proti nim otevřeně protestuje. A je možné, že politická situace se bude posouvat směrem k odmítnutí splátek dluhu a možná i opuštění eura. V případě Řecka je ale těžké si představit, že default podobný tomu, jakým prošla Argentina, situaci zlepší.

Nouriel Roubini nazval současný stav, kdy hlavní věřitele Řecka představují ECB, European Financial Stability Facility (EFSF) a MMF, jako skrytou fiskální unii. Ta je možná politicky průchodnější, protože veřejnost jí tolik nerozumí a teoreticky může dojít k jejímu částečnému zrušení v případě, že se vše v dobré obrátí. Finanční trhy ale jednoduché počty zvládnou (někdy!) a krize se tak ke svému závěru neblíží. Ztráty nakonec ponesou občané a daňoví poplatníci v zadlužených zemích, držitelé vládních dluhopisů - zejména evropský bankovní sektor, a daňoví poplatníci v zemích evropského jádra. A občané celé eurozóny ve formě inflační daně, která by přišla v případě monetizace prováděné ze strany ECB. V současné době by měly největší ztráty nést země GIPS, stále aktuálnější je ale otázka, kterou pokládá Wall Street Journal: „A co se stane, když Řekové pomoc odmítnou?“

Nejlepší řešení současné situace by představoval koordinovaný proces vedený Německem a Francií. V jeho rámci by došlo k restrukturalizaci řeckého dluhu tak, že by současné dluhopisy byly vyměněny za bondy s delší dobou splatnosti a nižší sazbou. Vzniklé ztráty by nesl privátní sektor, nominální hodnota dluhopisů by však zůstala stejná a banky by tak nemusely vykazovat okamžité ztráty. EFSF by vydal větší objem dluhopisů a získané finance by použil na nákup řeckých papírů na trhu. Stále by tak docházelo k fiskálnímu transferu, ale současný rizikový koktejl by byl nahrazen systematickým programem. Řecká krize by měla být bouří ve sklenici vody a ne globálním finančním šokem.

30% pravděpodobnost, že USA jsou opět v recesi

Současné zpomalení americké ekonomiky vyvolává otázky, zda její rychlost neklesla pod hranici, kdy již nelze nadále udržet zdravé tempo růstu a přichází návrat do recese. Podle poslední analýzy Jeremyho Nalewaika z Fedu je tato hranice konceptem, který má pro ekonomiku USA empirický základ a může pomoci v predikci recesí.

Kritická hranice růstu může existovat kvůli tomu, že nezaměstnanost v USA obvykle roste, pokud růst HDP klesne pod 2,5 - 3 %. Pokud růst klesne znatelně pod tuto hranici a udrží se zde po několik čtvrtletí, je to dost na to, aby klesla důvěra v ekonomiku a domácnosti omezily své výdaje. To může dále zesílit růst nezaměstnanosti – na rozjetí této spirály stačí podle obecně přijímaného hrubého pravidla prvotní růst nezaměstnanosti o 0,5 procentního bodu. Zmíněná studie Fedu ukazuje, že kritická hranice růstu leží na úrovni 2 % - jde o anualizovaný průměr za dvě čtvrtletí (namísto HDP se používá hrubý domácí příjem). Vývoj v čase ukazuje následující graf:
 

bouře


Uvedené pravidlo nefunguje dokonale, ale odráží jednoduchou závislost, která by se nyní neměla ignorovat. V posledních čtvrtletích se ekonomika USA dostala kousek od kritické hranice, doposud se ale zdá, že jde spíše o růstovou korekci, která se objevila i uprostřed předchozích dvou oživení. Pokud k uvedenému indikátoru přidáme další data popisující změnu nezaměstnanosti a trh s bydlením, je tu asi 30% pravděpodobnost toho, že již nastala recese.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.10.2019
14:10Vytěsňování Číny z dolarového systému
14:05Mora z ČNB: Argumenty pro zvýšení sazeb zeslábly
11:55Miliardář by mohl postavit první jadernou elektrárnu v Polsku
10:40Stávky v Chile se rozšiřují i do měděných dolů
10:35Pictet: Bez ukončení obchodních válek a synchronizované fiskální stimulace se recesi nevyhneme
10:19Investujte do nemovitostí! Netradičním způsobem...
9:36USA by místo cel na auta mohly přistoupit k novým jednáním s EU
9:35Akcie začínají dolů, výnosy také. Špatné firemní zprávy a nejasný brexit  
9:12Rozbřesk: Boris Johnson uspěl, ale dojednat brexit do konce října asi nestihne…
8:55Brexit opět v centru zájmů, futures jsou v červeném  
8:49SoftBank vloží 6,5 mld USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu
6:08Carstens: Záporné sazby jsou problematické, je třeba jít jinou cestou
22.10.2019
22:05Wall Street v závěru otočila do záporu, Biogen +26 %
21:31Johnson zrychlí přípravy na tvrdý brexit, jednání o dohodě pozastavil
17:40Čemu by měli drobní investoři věnovat velkou pozornost
17:13Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 24. října v Brně!
17:12Před večerním hlasováním libra ztrácí. Hlavním trhům se však daří  
17:11Summary: Merck se dostal pod tlak, McDonald's naservíroval horší výsledky, než se čekalo
16:08BBC: Vláda dnes v případě porážky stáhne zákon o brexitové dohodě
15:27Boeing stahuje americkou ekonomiku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Blackstone Group Inc/The (09/19 Q3, Bef-mkt)
Boeing Co/The (09/19 Q3, Bef-mkt)
Boston Scientific Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
eBay Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Eli Lilly & Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
Equifax Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Heineken NV (09/19 Q3)
Huhtamaki Oyj (09/19 Q3)
Lam Research Corp (09/19 Q1, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
Metro Bank PLC (09/19 Q3, Aft-mkt)
Microsoft Corp (09/19 Q1, Aft-mkt)
PayPal Holdings Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Tesla Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Waste Management Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Xilinx Inc (09/19 Q2, Aft-mkt)
6:30Swedbank AB (09/19 Q3)
7:00ABB Ltd (09/19 Q3)
7:00Akzo Nobel NV (09/19 Q3)
12:30Caterpillar Inc (09/19 Q3)
22:00Align Technology Inc (09/19 Q3)
22:05Ford Motor Co (09/19 Q3)