Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Politici hloupě roztáčejí „ruskou ruletu“, varuje Buffett. Jeho Berkshire může prý vládě poskytnout 3 mld. USD

Politici hloupě roztáčejí „ruskou ruletu“, varuje Buffett. Jeho Berkshire může prý vládě poskytnout 3 mld. USD

7.7.2011 18:19

Legendární investor Warren Buffett vyjádřil roztrpčení nad politickými tahanicemi, které zatím neuvolnily cestu dohodě republikánů s demokraty o potřebném navýšení legislativního stropu pro zadlužování federální pokladny. Snaha politiků podmínit zvýšení dluhového limitu snížením rozpočtových výdajů je kontraproduktivní, říká Buffett a počínání americké politické elity přirovnává k pošetilému roztáčení „ruské rulety“.

Pokud by Kongres nedospěl ke shodě umožňující Spojeným státem nadále své potřeby financovat na trhu, mělo by to podle Buffetta obrovské následky. Zbývající čas pro uzavření dohody bez větších následků je již kratší než měsíc a země tak stojí před klíčovým rozhodnutím, z pohledu načasování se přitom nachází „před namířenou pistolí“, komentuje investor, podle něhož USA budou muset splatit své dluhy tak jako tak, Kongres by tak měl k věci přistupovat zodpovědně.

Zadlužování americké administrativy je současnou legislativou limitováno hranicí 14,3 bilionu dolarů, na vypořádání svých maturujících závazků nebude mít bez navýšení limitu již druhý srpnový den. Politická jednání mezi republikány a demokraty, do nichž se vložil i prezident Barack Obama, jsou však zatím ve slepé uličce, jako hlavní kámen úrazu se jeví otázka daní. Zatímco demokraté vidí vyšší daně jako cestu ke snížení amerického dluhu, republikáni svůj souhlas s posunem hranice pro zadlužení země podmiňují rozsáhlými škrty v řádu několika bilionů dolarů, vyšší daně však odmítají. Bílý dům sice nutnost úspor připouští, jejich rozsah se však snaží mírnit.

Dočasnou platební neschopnost USA by podle Buffetta mohl vyřešit korporátní sektor, pokud by firmy v předstihu odvedly daně za třetí čtvrtletí. Buffettova investiční skupina Berkshire Hathaway by podle jeho slov mohla ministerstvu financí předčasně zaplatit tři miliardy dolarů. Investor si tradičně „rýpl“ do amerického daňového systému, který „nebyl vytvořen logicky“, řešení vidí ve vyšším zdanění „těch nejbohatších“.

Stagnující trh práce souvisí podle Buffetta, pro veřejnost překvapivě, s vývojem stavebního sektoru. Podnikání skupiny Berkshire se zlepšuje napříč sektory vyjma stavebnictví. Tento průmysl se však nevyhnutelně zotaví a lidé pak „užasnou“ nad tím, jaký to bude mít pozitivní dopad v podobě poklesu nezaměstnanosti. Přijímání zaměstnanců ve stavebnictví lze očekávat na konci letošního roku, předpovídá investor.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
 • Nějak tomu nerozumím
  8.7.2011 9:38

  Domluvte se, že se zadlužíte víc, a my vám AAA ponecháme. Je to tak myšleno?
  VeleOp
  • Re: Nějak tomu nerozumím
   8.7.2011 12:05

   kazdemu je jasne, ze dojde k resetu dluhu. usa maji nejsilnejsi vojenskou silu. tak proc se bat vyssiho zadluzeni?
   Azb
 •  
  8.7.2011 8:44

  Ten by si u našich mocipánů ani neškrtl s jeho návrhem na větší zdanění těch nejbohatších.
  Bobo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data